Wątek: Npc
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-10-2007, 12:23   #1
Kelly
 
Kelly's Avatar
 
Reputacja: 1 Kelly ma wyłączoną reputację
Npc

Czytałem gdzieś kiedyś opinię: Gracze jak gracze, ważne, żeby NPC-i dobrze się bawili. Pewnie nie całkowicie je podzielam, ale coś w tym jest. Bowiem nie wiem, jak Wy, ale ja swoich NPCów wrzucam do sesji pozwalając im potem ewoluować. Rzecz jasna, zakładam jakieś elementy konieczne do sesji, ale zdarzało mi się, ze NPC, który miał być w założeniu ważny, po jednej sesji odpływał, albo stawał się postacią poboczną, natomiast NPC-i niezbyt istotni otrzymywali pozycję PC-ów. „Pozycję”, ponieważ ja dzielę NPC-ów na cztery kategorie:
4 – na przykład chłop lub goblin. To jest ktoś, kto istnieje, ale także tylko to. Czasem ma jakąś charakterystyczną sylwetkę, jakiś element np. chłop z długimi wąsami, goblin z paskudna przekrzywioną gębą, ale naprawdę jest to osobnik, który mógłby być jednym z wielu tysięcy takich samych.
3 – podobnie do 4, ale tutaj już postacie mają swoje charakterystyczne rysy, manieryzmy, zachowanie etc. Takim typem osobnika często jest karczmarz, którego opis jest dokładniejszy, który wyraża się jakoś, który ma jakoś opisaną często rodzinę, majątek. Takim kimś tez może być osoba stanowiąca kontakt drużyny, dająca jej zlecenia. Praktycznie nie wchodzi on w interakcje poważniejsze z drużyną, nie są przedstawiane jego cele, dążenia etc., ale jest to już ktoś mający większe pozory życia niż NPC kategorii nr 4.
2 – to już postać pełnokrwista. Ma swoje ambicje, dążenia, jest szczegółowo opisana. Są przewidywane jej zamiary, powiązania. Kimś takim jest często największy wróg bohaterów, czasem NPC włączany przez GM-ów do drużyny.
1 – taki NPC jest już traktowany na równi jak gracz. Ma nie tylko swoja pełną charakterystykę w postaci karty, historii, powiązań, ale także np. punkty doświadczenia, odpowiedni fart etc. Jest to mniej więcej taka postać, którą wchodzący gracz może przejąć oraz na wejście nią grać. Takie postacie są stosunkowo rzadkie, wymagają wiele pracy oraz, przynajmniej u mnie, NPC-i nie zostają NPC-ami pierwszej kategorii od razu. Czasem po prostu zdarza się, że wprowadzony NPC zaczyna odgrywać coraz większą rolę, że często się pojawia, ze nagle zauważam, ze traktuję go niczym normalną postać gracza.

Natomiast jak Wy tworzycie i traktujecie postacie NPC-ów? Czy zajmują u Was od razu określone miejsce, ewoluują, czy jeszcze jakoś inaczej.
 
Kelly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem