Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-11-2007, 16:54   #6
Szusaku
 
Reputacja: 1 Szusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwuSzusaku jest godny podziwu
Podręczniki do nWoD

Nowy WoD. Ponieważ miałem okazję przejrzeć kilka podręczników (kilka przeczytać w całości jednak większość tylko przerzucić) postaram się przekazać kilka uwag. Ograniczę się tylko do podstawowego systemu i dodatków do niego jako że nie miałem okazji poznać innych serii wystarczająco dogłębnie.

Podstawka:
"World of Darkness" (storyteling rules system)

Wiele osób na forach zdawało się bardzo negatywnie nastawionym do tego że WW zdecydował się osobno wydać mechanikę do swojej nowej edycji Świata Mroku. Chcą zarobić więcej, bo trzeba kupić dodatkowy podręcznik - było najczęstszym krytycznym argumentem. Dla mnie jednak pomysł jest dobry. Wszystkie następne podręczniki nie muszą już zajmować się mechaniką. Mogą skupić się na specyfice settingu (np. Wampira czy Wilkołaka). Poza tym pozwala to na łatwiejsze łączenie tych odrębnych światów w jeden. Bo przecież łatwiej MG przygotować opowieść w której grupa wilkołaków natknie się na wampiry kiedy obie "rasy" są tworzone na tej samej podstawie.

Co mnie wyjątkowo w podręczniku odpowiada to fakt, że atrybuty, umiejętności i w zasadzie cała mechanika jest świetnie usystematyzowana i logicznie podzielona. To sprawia że wszystko nabiera dla mnie sensu, łącznie z dużymi uproszczeniami, które przecież naturalnie muszą występować w tak lekkim pod względem mechaniki systemie. Oczywiście jest to wynikiem tego, że WW już długo nad tą mechaniką pracuje (od początków oWoD-a a może i jeszcze wcześniej).

Podręcznik, pomimo tego że jest w zasadzie całkowicie poświęcony mechanice dobrze się czyta, dzięki świetnym opowiadankom, które doskonale wprowadzają w klimat świata. Ponadto każdy nawet krótki przykład (a wiele ich w podręczniku) staje śię okazją do podszepnięcia graczowi/MG pomysłu na przygodę czy przynajmniej scenę.

Wadą dla części graczy/MG będzie fakt że podstawka pozwala grać tylko ludźmi. Większość z nas szuka przecież w RPG czegoś bardziej fantastycznego, niezwykłego. Pomimo że mnie to osobiście nie przeszkadza to jednak może być to argument przeciw.

Jak pewnie wszyscy wiedzą ukaże się wkrótce po polsku. Cena wygląda zachęcająco.
Moja prywatna ocena - 9/10
Naprawdę polecam ten podręcznik wszystkim graczom RPG, którzy lubią systemy w których mechanika jest lekka i bardzo dobrze przemyślana. Polecam nawet jeżeli uwielbiajasz świat oWoD-a - bo myślę że każdy gracz/MG znajdzie jakiś element mechaniki, który mu będzie bardziej odpowiadał w nWoD-ie. Być może uda się przenieść ten element do starego settingu co może sprawić, że Wasze opowieści będą lepsze.

Dodatki:
"Mysterious Places" - Ocena 7/10 - Dodatek przedstawiający kilka tajemniczych miejsc z różnymi wyjaśnieniami dlaczego są niesamowite (począwszy od w miarę naturalnych do iście nieziemskich i przerażających). Dobry dodatek, zawierający kopalnie pomysłów na przygody albo tylko ich tło. Warto go przejrzeć aczkolwiek tylko dla MG. ("Empty Room" - ostatni rozdział tego podręcznika. Niesamowity!!! Rozważam poprowadzenie go kiedyś na LI.)
"Second Sight" - Wyjątkowe moce wkraczają w świat ludzi. Nie miałem okazji przeczytać.
"Tales from the 13th percinct" - Gotowy do użycia wydział policji w Świecie Mroku. Nie miałem okazji przeczytać.
"Armory" - Sprzęt. Nie miałem okazji przeczytać.
"Reliquary" - Sprzęt nie z tej ziemi. Nie miałem okazji przeczytać.
"Antagonists" - Przeciwnicy. Nie miałem okazji przeczytać.
"Ghost Stories" - Przygody z duchami. Kilka ciekawych pomysłów to na pewno. Osobiście jednak byłem zawiedziony (kwestia gustu).
"Asylum" - Szpitale psychiatryczne i ogólnie służba zdrowia w Świecie Mroku. Zacząłem czytać zapowiada się świetnie.
"Shadows of Mexico", "Chicago", "Shadows of UK" - Miasta i państwa ze swoją mroczną stroną. Nie miałem okazji przeczytać.
 
Szusaku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem