Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-12-2007, 03:07   #1
homeosapiens
 


Poziom Ostrzeżenia: (0%)
Pierwsza edycja czy druga edycja?

Temat ten dedykuje Mirze. To jej temat w dziale Świata Mroku zainspirował mnie do stworzenia tego tematu.

Obecnie mamy dwie edycje WFRP. Większość graczy przeniosła się na nową edycję wkrótce po jej wydaniu. Czy słusznie? Na to pytanie każdy wielbiciel Młotka musi już sobie odpowiedzieć sam. Właśnie ten temat poświęcam sporom i dyskusjom nad przewagami poszczególnych edycji.

Ja osobiście stałem się RPGowcem grając w pierwszą edycję systemu. Teraz patrząc z odległości tych bodajże dwóch lat, od których gram w edycję drugą, widzę, że pierwsza miała wiele zalet. Pozostałem jednak przy drugiej edycji. Dlaczego? Najprościej powiedzieć, że to nie była moja decyzja. Zadecydował MG kupując podręcznik i prowadząc w tym systemie. Tak już zostało. Nowa edycja jest dużo bardziej dookreślona, powstało do niej (takie przynajmniej mam wrażenie) więcej podręczników, co oczywiście daje dużo więcej możliwości. Wszystko jest ładnie, zgrabnie opisane i mniej jest zamętu typowego dla pierwszej edycji. Mówiąc zamęt mam na myśli dziesiątki różnych warhammerów - każdy MG prowadził co innego. Teraz chociaż idąc na sesję Warha nie zostaniesz zaskoczony tysiącem zasad domowych(w większości przypadków), których nie znałeś, a o których dowiadujesz się po szkodzie. Szczegółowość zasad nie ogranicza też przecież MG, ponieważ podręcznik jest tylko inspiracją i prowadzący może się go trzymać luźno. Staję więc po stronie drugiej edycji i będę jej bronił przed zarzutami ze strony zwolenników pierwszej odsłony, mimo że ona sama wzbudza we mnie wiele pozytywnych wspomnień.

Pozdrawiam i zachęcam do wypowiedzenia się, oraz wzięcia udziału w sondzie.
homeosapiens.
 

Ostatnio edytowane przez homeosapiens : 01-12-2007 o 03:22.
  Odpowiedź z Cytowaniem