Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-01-2008, 14:59   #2
Harv
 
Harv's Avatar
 
Reputacja: 208 Harv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie cośHarv ma w sobie coś
W sumie odpowiedź w Magu na każde pytanie jest zawsze taka sama: Zależy. W sumie same ideały Technokracji jak utrzymanie porządku i statyki nie są złe, ale ich realizacja została posunięta do ekstremum. Właściwie czemu? Bo można - magowie mogą wszystko.

Osobiście bardzo podziwiam dzieło technokracji - realizowane przez cały ten czas, od dźwigni, przez łodkę trzcinową, przez maszynę parową do telekomunikacji . To bardziej sprawa tego, że kto wygrał ten ma rację i jego Paradygmat dominuje na świecie. Zawsze ludziom którzy zostali pokonani nie podobają się obecne rządy (spójrzcie na politykę). Każdy Paradygmat ma jakiś sens i będzie się podobał innym ludziom jeśli go odpowiednio przedstawić. Dokładnie jak w polityce - komunizm w samej swojej istocie jest dobry, ale jego wykonanie nie udało się (choć magom pewnie by się udało :P). Liberalizm i konserwatyzm też nie mogą być tylko dobre i tylko złe. W każdym poglądzie politycznym jest jakiś sens, który można eksponować

A wyobraźmy sobie świat pod Paradygmatem jednej z Tradycji (bo żeby doszły do zgody razem to raczej mało możliwe). Świat przenikający się ze światem duchowym w wizji Mówców Marzeń, szybki krąg życia i śmierci w którym uczestniczą wszyscy ludzie w wizji Verbeny, Globalna sieć w której można żyć i umierać, nie nawidzić i kochać do ktorej cała ziemia ma dostęp w wizji Wirtualnych Adeptów... Dużo możnaby sobie wyobrażać i każda wizja odpowiednio uargumentowana byłaby dobra.

Ogólnie - moim zdaniem nie można obiektywnie stwierdzić czy Technokracja jest dobra czy zła, bo każdemu argumentowi można przeciwstawić kontrargument. Moim zdaniem jednak jest zła, bo nie ma życia bez wolności. Poza tym człowiek nie jest tylko cielesny i materialny - ma kupę uczuć, nadziei, problemów psychicznych, że nie da się go wcisnąć do szufladek. Każdy człowiek jest inny i nie da się uogólniać ludzkości jako stada owiec. Dzieło kontroli wszystkich uczuć i umysłów jest chyba nawet ponad możliwości Technokracji..
 
__________________
Nie chcę ukojenia, które mogłoby mi odebrać skruchę, nie pragnę uniesień, które wbiłyby mnie w pychę. Nie wszystko, co wzniosłe, jest święte, nie wszystko co słodkie - dobre, nie wszystko co upragnione - czyste, nie wszystko co drogie - miłe Bogu.
Harv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem