Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 24-02-2008, 11:44   #7
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Po kolei Panowie

Hawkeye zabrakło, ponieważ opisanie ustroju Imperium Ottomańskiego nie było moim celem i chyba nieco przekracza moje możliwości.
Nie było również priorytetem opisanie historii korpusu janczarów, jedynie przybliżenie czytelnikowi tej formacji, stąd nie ma tu żadnych informacji poza najważniejszymi.

Teraz kwestia jaką podniósł Kits.
Wydaje mi sie że zapomnialeś o jednym podając swoje przyklady. W tym okresie skuteczność broni palnej była bardzo nikła, czy wręcz umowna. Stąd zabezpieczenie piechoty przed szarżą kawalerii zasiekami czy palisadami.
Ale w wieku XVII ogień piechoty powstrzymywał juz skutecznie ataki jazdy i myślę że stąd odejście od myśli obwarowywania piechoty szańcami, czy innymi budowami obronnymi. To przecież w tym własnie wieku piechota i artyleria stają się czynnikami decydującymi na polu bitwy.

Co do sprawności inzynieryjnej Turków tylko jeden przykład :
W roku 1667 Turcy oblegali twierdzę Kandia na Krecie. W ciagu TRZECH nocy zdetonowali 153 miny !!! Jest to naprawdę osiągnięcie imponujące i daje wyobrażenie o sprawności korpusu lagemdży.
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 24-02-2008 o 14:35.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem