Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-04-2008, 18:44   #8
wojto16
 
wojto16's Avatar
 
Reputacja: 1 wojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumnywojto16 ma z czego być dumny
Cytat:
Napisał birchie Zobacz post
"Jedynym rodzajem ręcznej broni palnej okresu średniowiecza były hakownice, mające kształt miniaturowej bombardy, umiejscowionej na zaopatrzonym w hak, długim łożu z kolbą. Przystosowano je przede wszystkim do rażenia przeciwnika z obwarowań fortecznych, ale często znajdowały one zastosowanie w otwartym polu. Nie były jednak zbyt popularne, albowiem stosowane wówczas kusze przewyższały hakownice celnością, przebijalnością zbroi, a także prostotą obsługi. "

No ale nie ma sensu sie tu rozwodzić nad historią. Określ po prostu jaśniej, co rozumiesz pod mianem "strzelb"
Tja. Szkoda tylko, że wojny husyckie to już schyłek średniowiecza. A z tego co mi wiadomo hakownice nie były pierwszą bronią palną w średniowieczu (wcześniej były piszczele). W połowie XV w. już wynaleziono rusznice. Nieco wcześniej wynaleziono działa polowe które zastosowali Krzyżacy w bitwie pod Grunwaldem. Zależy też jako datę przyjmie się jako koniec średniowiecza. Ja najczęściej przyjmuję odkrycie Ameryki (1492). Czyli w moim mniemaniu rusznice to też broń średniowieczna. Strzelby to właśnie takie rusznice (może pojawiły się juz po wojnach husyckich, ale uznałem, że skoro proch strzelniczy wynaleziono kilkaset lat wcześniej to równie dobrze takie rusznice mogły pojawić się wcześniej).
 
wojto16 jest offline