Wątek: Realizm w RPG
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-04-2008, 20:48   #1
Zak
 
Zak's Avatar
 
Reputacja: 1 Zak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znanyZak wkrótce będzie znany
Realizm w RPG

Zainspirowany wykładami, rozmowami i poglądami swoimi jak i innych ludzi, postanowiłem porozmawiać z wami na temat realizmu w RPG.
Możemy zadać sobie pytanie czy warto wprowadzać zbytni realizm do gry- w końcu gramy zazwyczaj w nierealnym świecie.

Jako przykład możemy wziąć Neuroshime, gdzie nasze postacie niosą na swoich plecach powiedzmy karabin, amunicję, 10l wody i masę innych przedmiotów, które mogą się przydać w każdej sytuacji. MG musi ocenić, czy warto czepiać się tego, że jego gracz może wziąć ze sobą tylko 2l wody bo więcej nie uniesie, a wiadomo jest, że 2l wody na pustyni starczy na jakieś 2-3 godziny. Grając w ten sposób można w ogóle nie wyjść z jakiegoś miasta, a wiem (przynajmniej ja tak gram), że nie ma przygody bez podróży.

Kolejnym przykładem jest D&D, który (według mnie) jest najmniej realistycznym systemem, w którym czwórka ludzi, elfów czy krasnoludów może rozwalić smoka, ograbić jego leże a godzinę później iść na wojnę powiedzmy z Orkami. I kolejny raz nasuwa się pytanie- czy warto ograniczyć zabawę?

Według mnie trzeba znaleźć jakiś punkt pomiędzy tym wszystkim, żeby nie utrudniać życia graczom i ich nie zniechęcać a tym, żeby cały świat, w którym się gra trzymał się jako tako kupy.

I teraz pytanie do was. Co wy o tym sądzicie? W jakim stopniu realizmu odbywają się wasze rozgrywki? Co was denerwuje w braku/nadmiarze realizmu? Jaki system jest według was najbardziej realny a jaki najmniej?

Miło będzie poznać wasze zdanie na ten temat .

Pzdr, Zak
 
Zak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem