Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-04-2008, 09:10   #10
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Projekt wymyślony i przeznaczony został dla naszej najmłodszej publiczności i polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend. Spotkania zaplanowane zostały na każdą ostatnią niedzielę miesiąca, bajki czytane były dzieciom przez znanych aktorów scen krakowskich. Na początku sięgnęliśmy do wydanych już bajek, ale projekt ten ma szerszy kontekst. Równolegle zwróciliśmy się do japonistów polskich o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich bajek. Te nowe zupełnie utwory będą sukcesywnie czytane, a w przyszłości doczekają się prawdopodobnie wydania w postaci książki.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Friends
26 kwietnia - 15 czerwca
wernisaż
25 kwietnia, godzina 18.00
Trzej artyści japońscy – Osamitsu Kadota, Kiyokatsu Matsumiya i Jirō Naitō – od lat działają na scenie międzynarodowej. Należą do tego samego pokolenia, ukształtowanego przez podobne myślenie polityczno-społeczne, tendencje kulturalno-artystyczne oraz nurty filozoficzne naszych czasów. Wszystkie te wpływy zostały przez nich przetworzone indywidualnie, dlatego też sztuka każdego z artystów jest inna. Wystawa Friends zrodziła się z długoletniej przyjaźni Matsumiyi, Kadoty i Naitō. Przyjaźń Matsumiyi z Mangghą zapoczątkowała wystawa, którą Kiyokatsu miał tutaj dziesięć lat temu. W pewnym sensie obecna ekspozycja jest zwieńczeniem tej przyjaźni. Artyści mają nadzieję, że ich wystawa pokaże przekrój pewnego fragmentu współczesnej sztuki japońskiej, pomoże zrozumieć Japonię i zachęci do głębszego jej poznania.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~






Konkurs na bajkę o Japonii

Dlaczego każdy Japończyk powinien choć raz w życiu wejść na górę Fudżi? Albo czym się różni ogród pejzażowy od ogrodu zen? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w encyklopedii. Można też wybrać się w bajeczną podróż do Kraju Wschodzącego Słońca, przenieść się w świat magii i fantazji, stworzyć własną opowieść o Japonii, jej kulturze i ludziach tam mieszkających.
Taką właśnie bajkę, przewodnik lub opowiadanie związane z Japonią stworzysz w portalu Bajkopisarze - każdy może tworzyć bajki. Tu każdy pisarz i twórca w wieku od 3 lat do 100, może wreszcie poczuć się jak prawdziwy wydawca. Na każdą stronę książki składa się tekst i ilustracja, którą w prosty i intuicyjny sposób komponuje się ze zdjęć i rysunków znajdujących się w galerii portalu. Można też, w miejsce ilustracji, wstawić własne rysunki.
Organizatorami konkursu są Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha oraz portal Bajkopisarze.pl. Konkurs trwa do 11 maja 2008 roku.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, jest jedyną państwową instytucją popularyzującą kulturę japońską w Polsce, które łączy działalność muzealną z organizacją różnorodnych przedsięwzięć typowych dla nowoczesnej instytucji kultury. Głównym kryterium tworzenia programu imprez jest, oprócz wysokiej rangi artystycznej, atrakcyjność pokazu dla coraz bardziej świadomej polskiej publiczności. Ze względu na wyraźne różnice kulturowe, kluczowym staje się sposób zaprezentowania odległej i często niezrozumiałej wiedzy specjalistycznej. Metody, jakie przez lata zostały wypracowane przez zespół Muzeum Manggha pozwalają na wnikliwą i atrakcyjną prezentację zjawisk związanych z Japonią dawną i współczesną.

Regulamin dostępny na stronie Mangghi.

 
Sayane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem