Wątek: Ostatni system.
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 11-06-2008, 11:03   #3
Milly
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1 Milly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputację
Jeśli chodzi o uniwersalną mechanikę, obiło mi się o uszy, że jest jedna, którą można przystosować do każdego systemu i jest w miarę prosta i łatwa w ogarnięciu. Chodzi mianowicie o FATE. Czytałam trochę o niej, ale osobiście nie przypadła mi do gustu, co nie oznacza, że jest zła Wręcz przeciwnie, ma wielu zwolenników i wielbicieli.

Co-nieco o FATE na Wiki: FATE - Wikipedia, wolna encyklopedia
A jak poszukasz w necie to znajdziesz więcej info.

Natomiast dla mnie słowo "system" oznacza nie tylko samą mechanikę, ale również realia świata. Chcesz systemu, gdzie możesz bez problemu przeskoczyć z realiów fantasy do cyberprzestrzeni? Gdzie magia istnieje równolegle z zaawansowaną techniką? Gdzie nie będziesz się musiał "przesiadać" na inny system, gdy znudzi Ci się granie średniowiecznym rycerzem i chciałbyś, żeby Twoja postać została wampirem? To mam coś dla Ciebie Istnieje system o nazwie "Rifts". Krótki opis świata:

Cytat:
Gdzieś w przyszłości Ziemi, po wieku pokoju i technologicznego postępu, wybuchła ogólnoświatowa wojna, która pokryła świat ogniem i szaleństwem. Miliardy ludzi straciły życie, wysyłając niezmierzoną ilość psychicznej energii, która wniknęła w mistyczne linie ("ley lines") - linie o niewidzialnej supernaturalnej energii, które przecinają glob wzdłuż i wszerz. Linie te powróciły do życia, wysyłając potężne fale energii, powodując sztormy, trzęsienia ziemi, i międzywymiarowe anomalie. W miejscu zetknięcia się dwóch linii każda cząstka rzeczywistości i czasu została rozdarta na kawałki, tworząc międzywymiarowe Szczeliny (ang. RIFTS) do innych światów. Każdy rodzaj życia, istot, i magii wlał się ze szczelin wprost na umierającą Ziemię, nieumyślnie przemieniając ją w obcy ląd!
Około 300 lat później (nikt nie wie na pewno). Rodzaj ludzki wychynął z wieku średniowiecza, by odzyskać swoją planetę. Teraz obcą i zamieszkiwaną przez niewyobrażalne i czasami przerażające istoty.
W ten oto sposób Ziemia stała się miejscem nieskończonych możliwości. Obcy i istoty nadnaturalne stąpały po ziemi. Starożytni bogowie, istoty z legend, Wampiry, Faerie, Smoki. Teraz monstrualnych rozmiarów miasta koegzystują z ludzkimi cyborgami, androidami, gigantycznymi robotami, najemnikami wyposażonymi w najnowszy sprzęt i podróżnikami. Istoty z legend, demony, i fearie używają technologii by zwiększyć i tak już budzące grozę moce, gdy w odpowiedzi, ludzie wszczepiają sobie implanty, bionikę, zbroje wspomagane, chemikalia, magię oraz obce technologie.
Poza Ziemią znajduje się cały Megaverse® - nieskończone światy dostępne poprzez międzywymiarowe Szczeliny!

cyt za: Silverhammer

System ma naprawdę nieograniczone możliwości. Jest fajnie opisany i daje duże pole do popisu zarówno dla MG, jak i graczy. Na żywo grałam w niego tylko raz i bardzo żałuję, że tak krótko (ale niestety nie było więcej okazji). Nie mogę się wypowiedzieć jedynie w kwestii mechaniki tego systemu, ale skoro obejmuje w sobie naprawdę mnóstwo światów, to musi być uniwersalna

Natomiast co do kwestii stworzenia własnego systemu... Było już pełno takich tematów na forum i nie chciałabym się powtarzać, ale jeśli nie masz jeszcze konkretnych założeń, konkretnych planów, nie masz dobrej ekipy i jeszcze na dodatek chcesz stworzyć coś superuniwersalnego, to czarno to widzę. Dobra ekipa i konkretna wizja systemu to niezbędne minimum, aby zacząć pracę. A potem jest już tylko pod górkę Polecam poczytać na forum tematy odnośnie tworzenia autorskich systemów.
 

Ostatnio edytowane przez Milly : 11-06-2008 o 11:07.
Milly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem