Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-07-2008, 11:08   #7
Avaron
 
Avaron's Avatar
 
Reputacja: 1 Avaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetnyAvaron jest po prostu świetny
Dla mnie kontrola nad rozgrywką polega głownie na wpływaniu na graczy poprzez różne bodźce. Nie chodziło mi o twardą dyscyplinę polegającą na wyznaczaniu tego kto w danym momencie pisze i co w poście ma być zawarte.

Robi się strasznie, zimno i pada deszcze? Będą szukać schronienia w związku, z którym mam pewne plany. Nie są chętni by wypełnić jakąś misję zarzucam ich szeregiem bodźców tych oczywistych (wysoka nagroda, podniosła atmosfera itd.) lub tymi delikatniejszymi, których tak łatwo nie widać (kreowanie sympatii do pozbawionych czyjejkolwiek opieki mieszkańców). W ten właśnie sposób panuję nad rozgrywką - delikatnie popychając to tu, to tam. Jak na razie się sprawdza.

Takie jednoczynnościowe posty, o których wspomniałeś są dla mnie czymś absolutnie nie możliwym do przyjęcia i świadczą zwykle o tym, że mistrz się nie spisał. Opis mistrza nie musi być częsty za to musi być jak najbardziej pełny. Po co czekać aż gracz zadeklaruje się spojrzeć na stół? To chyba oczywiste, że będzie się rozglądał, więc bez żadnych ceregieli można mu ten stół opisać w pierwszym poście dotyczącym tego pomieszczenia.

Jeśli gracz zaczyna odpowiadać jednozdaniowo i nie wynika to np z prowadzenia dialogu (który IMHO dużo lepiej wygląda przeprowadzony przez gg lub pw, a następnie wklejony w odpowiednio wyedytowanym poście) znaczy to tyle, że albo nie umie grać, albo mistrz pozostawił mu za małą swobodę. Post mistrza musi otwierać szereg możliwości na tyle oczywistych by gracze mogli nimi podążyć. Chyba, że wierzymy w kreatywność swoich graczy, co niestety może się skończyć długim milczeniem ("Bo nie wiem co zrobić w tej sytuacji").

Zdarzenia nagłe w tym walka są dość trudnym zagadnieniem dla mnie. Szczególnie wspomniany przez Yarota timing jest kłopotliwy na forum. Szczerze mówiąc dotychczas w prowadzonej przeze mnie przygodzie polegałem na drobnym literackim oszustwie. A mianowicie wprowadziłem chaos oraz ciemność i rozdzieliłem postacie tak, że żadna z nich nie widziała co robią pozostałe. Szczerze mówiąc obawiam się prowadzenia otwartej walki i cały czas główkuję szukając jak najlepszego rozwiązania. Dobrym sposobem było by oczywiście przeprowadzenie takiej przez gg, skype czy chociażby irc, ale przy dużej ilości graczy jest to prawie nie wykonalne. Może jakieś sugestie?
 
__________________
"Co będziemy dzisiaj robić Sarumanie?"
"To co zwykle Pinki - podbijać świat..."
by Marrrt
Avaron jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem