Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-08-2008, 18:22   #1
Darken
 
Darken's Avatar
 
Reputacja: 1 Darken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumnyDarken ma z czego być dumny
[Grzech] Playtest

Wstęp

Gra o ludziach, którzy popełniają czyny, które nie zawsze są osądzane.
Grzech jest systemem, który dostosowany jest w 100% do gry na forum. Jest to gra zupełnie innego typu, niż wcześniej widziane na forum.

Podstawowymi założeniami są:
  • Określona długość gry: 1-2 miesiące.
  • Ilość graczy: 2-5 (brak Mistrza Gry)
  • Podział sesji na poszczególne sceny
  • Oraz możliwość ingerencji w postacie innych graczy za pomocą określonych zasad.
Gra jest dopiero tworzona. Każda osoba, która wyrazi chęć grania musi być gotowa na to, że w momencie znalezienia przeze mnie błędu lub dziury w grze jest możliwe, że po prostu przerwę dotychczasową grę, a nowa rozpocznie się po stworzeniu następnej wersji gry.

Świat
Obecnie nie ma zasad generowania własnego świata (czy dostosowania już istniejącego), dlatego w obecnym playteście będziemy używać PseudoŚredniowiecza, czyli naszego ogólnego wyobrażenia jak wyglądało życie w takim okresie bez przerzucania się linkami do stron o tym okresie oraz tytułami książek które wypada przeczytać "by grać realistycznie"

Sytuacja startowa, to jakieś nudne zwyczajne miejsce. Niech będzie to wioska, gdzie dookoła nie ma bandytów, rozpościerają się jedynie łąki, pastwiska i pola. Jest miło i spokojnie, ludzie się kochają i szanują.
Kolejnym krokiem jest stworzenie postaci, które wpasowują się w taki stan rzeczy. Tworząc postać należy stworzyć jej imię, i napisać historię postaci o limicie 50 słów.



Oto przykładowo historia postaci:





Ulryk Siwy Jest on weteranem wojny o Siwą dolinie, gdzie stracił rękę. Pracuje z synem jako woźnica w małej osadzie. Nienawidzi ludzi władzy, oskarżając ich za wszystkie niepotrzebne wojny. Dobrze zna się na koniach, szanuje je bardziej niż innych ludzi. Boi się, że jego syn zaciągnie się do wojska w poszukiwaniu przygód. (50)
Inne wytyczne dotyczące historii:
  • Jego przeszłość należy określić krótko. Jeżeli jest zaś nieciekawa, można ją pominąć (Przykładowo: „Wychowałem się na wsi”. 4 słowa zostały zmarnowane, mogły pójść na coś ciekawszego).
  • Należy zaznaczyć jakie emocje budzą w postaci jego przeszłość, osoby z przeszłości, osoby z którymi jest w kontakcie obecnie.
  • Jeżeli gramy w małej wiosce, to nie piszemy o Cesarzu, tylko o sołtysie w naszej wiosce.
Następnym krokiem jest przypisane wartości liczbowym następującym grzechom:
  1. Pycha
  2. Chciwość
  3. Nieczystość
  4. Zazdrość
  5. Obżarstwo
  6. Gniew
  7. Lenistwo
Wartości mogą występować w zakresie 0-3
Jeżeli wszystkie postacie zaczynają z 0 w jakimś grzechu, jest on usuwany z gry.
Te wartości nie służą do określenia jak bardzo Wasza postać jest pod wpływem danego grzechu, ale pozwala na negowanie postów innych oraz w ingerencję w postacie innych graczy. Oto przykładowy rozdział wartości:
  1. Pycha [3]
  2. Chciwość [2]
  3. Nieczystość [1]
  4. Zazdrość [1]
  5. Obżarstwo [3]
  6. Gniew [0]
  7. Lenistwo [1]
Struktura gry

Gra dzieli się na sceny. Scena to coś, co znamy z dowolnego filmu. Mamy w niej określony czas, miejsce oraz postacie w niej występujące.
W jednej kolejce (która zawiera tyle scen ilu jest graczy), każdy gracz ustawia scenę w dowolnej kolejności, ale nie może ustawić sceny drugi raz przed zakończeniem kolejki

Przykład:
Jaś, Ola oraz Grześ grają w Grzech. Pierwszą scenę postanowił ustawiać Jaś, zatem następną osobą ustawiającą scenę może być Ola labo Grześ. Grześ postanawia jako następny ustawić scenę, więc ostatnią scenę w kolejce ustawia Ola. Skoro kolejka przeszła, 4 scenę może ustawić Jaś, Ola lub Grześ.

Scena składa się z kilku-kilkunastu postów z fabułą.
Ustawiający scenę musi opisać gdzie ona ma miejsce, w jakim czasie oraz która z postaci graczy bierze w niej udział. W scenie musi być przynajmniej jedna postać któregokolwiek gracza, nawet tego który ustawia scenę.

Jest jeszcze jeden warunek. Gracz ustawiający scenę musi rozpocząć ją od zwyczajnego zdarzenia, które odbiega od zwyczajnego zdarzenia z życia postaci któregoś z graczy. Jeżeli postać jest Kowalem, nie można ustawić sceny w jego kuźni, ale już na jarmarku lub na trakcie owszem.
Jeżeli jednak w scenie bierze udział więcej niż jedna postać, nie trzeba spełniać tego warunku. Scena może rozpocząć się w kuźni, jeżeli w scenie bierze udział Kowal oraz Woźnica.
Ustawiający scenę opisuje jak tylko chce otoczenie i dodaje w opisie wszystko to co uważa za potrzebne.

Przykład:


Jaś ustawia scenę dla swojej postaci, Ulryka Siwego.

[Miejsce: Zajazd, Czas: Świt, Osoby: Ulryk Siwy]

Jak co dzień, skoro świt, Ulryk wstał w swoim pokoju by oporządzić konie czekające w stajni i ruszyć dalej. Niepokoił go nadal fakt, że dał się namówić Synowi, by uczcić bezpieczną podróż i tutaj, w zajeździe, który stał na trakcie którym wracali do domu, kupił dużo wina. Dużo, zdecydowanie za dużo. Teraz kiedy przypomniał sobie nieco z wczorajszego wieczoru, ujrzał niepokojący obraz jego syna zalecającego się do karczemnej dziewki. Nagle, jakiś hałas na piętrze od stajni wyrwał go z marazmu. Rozejrzał się zaniepokojony, ale widział tylko lecące siano z góry, więc zdecydował się rzucić tylko okiem na to co tam się działo. Od tego momentu, każdy może dodać post z dodatkowi opisami, czynami innych postaci (ale nie swoich, tj. można wprowadzać osoby wynikające z danego miejsca itp.).

Przykład
Ola opisuje
„Stajnia była wyjątkowo zadbana, i rzucało się w oczy, że właściciel zajazdu bardzo dba o swoich klientów, tych ludzkich jak i ich zwierzęcych podwładnych”

Dopóki nie wykorzystujesz punktów z grzechów, nie możesz opisać akcji postaci innego gracza. Jaś z przykładu mógłby napisać teraz następny post z pełnym opisem czynów swojej postaci jak i otoczenia itp.
Ustawiający scenę może wprowadzać w dowolnym swoim poście postać innego gracza. Dopisuje po prostu na początku swojego postu [Osoby: Ulryk Siwy, Postać Oli], jego postać może też opuścić scenę, co czyni poprzez [Osoby: Postać Oli]. Oprócz tego Tagu, musi oczywiście zaznaczyć w opisie jak dana postać się zjawia lub odchodzi. W momencie gdy jest tylko jedna postać w scenie, nie może ona odejść, ale gracz ustawiający scenę może po prostu zakończyć obecną scenę.

Aby zakończyć scenę wystarczy:
  • Napisać kolejno 3 posty które nie ingerują w inne postacie.
  • Użyć punktu z puli grzechu która wynosi 1 (czyli po zużyciu bedzie wynosiła zero).
  • Na końcu postu napisać [Koniec Sceny]. Możliwe tylko dla Ustawiającego Scenę.
Grzechy, czyli ingerencja w posty innych.

Każdy gracz może użyć punkt z którejś z puli grzechów (oczywiście ma dostęp tylko do własnych pul). Pozwala mu to na zanegowanie pewnej części postu i zastąpienia jej własną treścią. Ograniczenia są dwa:
Musi wpleść w opis nawiązanie do grzechu z którego puli użył punktu.
Jest ograniczony 300 wyrazowym limitem słów.
Post taki na początku musi zawierać : [Nazwa grzechu, Nick Gracza którego post zmieniamy] oraz cytat ostatniego akceptowanego przez nas zdania ze zmienianego postu. Jeżeli nie zmieniasz zawartości postu a jedynie dodajesz ciąg dalszy działań postaci, cytujesz wtedy tylko ostatnie zdanie.

Przykład
Ola ingeruje w post Jasia.
[Pycha, Jaś]
Cytat:
Dużo, zdecydowanie za dużo
Ale jak to, taki człowiek jak on, który zawsze spełnia swoje obowiązki nie mógł się zabawić? Jego Syn był stanowczo przeciwny, ale co taki młody smark mógł wiedzieć o życiu i o jego cierpieniu. „Do jasnej cholery, przecież byłem na wojnie, zasługuje na odrobinę radości w życiu”


Kolejny gracz może ingerować już tylko w post która zmieniła oryginalny post (W naszym przypadku, Jaś lub Grześ mogą ingerować tylko w post Oli, nie mogę ingerować już w post Jasia).

Przykład

Grześ ingeruje w post Oli
[Nieczystość, Ola]
Cytat:
„Do jasnej cholery, przecież byłem na wojnie, zasługuje na odrobinę radości w życiu”
Z uśmiechem patrzył na młodą dziewkę z karczmy, która dała się zaciągnąć do łóżka, za parę łyków wina oraz złotą monetę.

-Tak- Powiedział Ulryk pełnym satysfakcji głosie- nie ma to jak odpowiednia zapłata za poświęcenie.
Był spokojny, bo wiedział, że Syn wszystko rozumie, i nie piśnie ani słowa Matce.

Ustawiający scenę może swobodnie kontynuować scenę od ostatniej ingerencji. W naszym przypadku, było by to „Ulryk leżący w łóżku razem z młodą karczmieną dziewką. Może też ingerować w post Grzesia, ale jeżeli nic w nim nie zmienia, nie używa do tego punktów grzechu.

Przykład

Jaś postanawia zaingerować w post Grzesia
[Zazdrość, Grześ]
-Tak- Powiedział Ulryk pełnym satysfakcji głosie- nie ma to jak odpowiednia zapłata za poświęcenie.

Syn jeszcze nigdy nie był z kobietą. Teraz uświadomił sobie z całą furią, budząc się rano przy koniach, że On również ciężko pracował i ma prawo do podobnych przyjemności co Ojciec. Wiedział, że nie puści tego mu płazem.
„Już matka się dowie, co uczyniłeś stary jebaku, ciekawe jak wtedy powiesz jej, że ją kochasz”

Ekonomia punktów grzechu

Podczas sceny, każdy wydany punkt z puli grzechu przechodzi do puli gracza, którego post jest „edytowany”.
Jeżeli Jaś ingeruje w post Grzesia za pomocą puli Zazdrości, to odejmuje sobie ten punkt z puli zazdrości, a Grześ dodaje go do swojej puli.
Otrzymane punkty zapisuje się w następujący sposób
Grzech: Obecna wartość/punkty otrzymane od innych
Punkty otrzymane w scenie nie mogą być użyte zanim scena się nie skończy. Wtedy otrzymane punkty dodają się do obecnej wartości.

Inne

Historie postaci zamieszczacie tutaj, są widoczne dla wszystkich.
Pytania?
 
__________________
Mroczna wydawnicza małpa przedstawia Gindie, czyli wydawnictwo fabularnych gier karcianych.
Uuuk.

Ostatnio edytowane przez Darken : 21-08-2008 o 09:51.
Darken jest offline