Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-10-2008, 18:31   #5
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze
Hmmm ale o nie wiem o czym tu rozmawiać za bardzo ?

Archaizmy używane w sesjach DP ?
To oczywiste, że są jak bardziej pożądane i tu nie ma się co rozwodzić za bardzo nad tą kwestią. Tworzą klimat, pozwalaja lepiej poczuc kreowany przez MG świat itd...

Jako MG prowadzący sesję w realich Rzeczypospolitej szlacheckiej przyznam, ze nie tłumaczę archaizmów. Zakładam, że skoro zainteresowani grą zdeklarowali się jako gracze, wiedzieli co robią i posiadają pewny, konieczny do tego zasób wiedzy.

W ostateczności zawsze zostaje im chociażby :
Słownik Staropolski - największa baza haseł i zwrotów staropolskich

Umiar ?
Jest jak najbardziej wskazany zarówno podczas używania staropolszczyzny jak i makaronizmów, czy choćby nawet wtrętów z jakiegokolwiek obcego języka. Ale to kwestia osobistego podejścia do sprawy MG.


Milly nie rosyjskiego !!!
Ruskiego, ukraińskiego, tatarskiego czy nawet tureckiego, ale nie rosyjskiego !!!

A skąd brać inspirację ?
Po prostu czytać, nic więcej. Polecam polskich autorów XIX wieku, to wtedy powieść historyczna na trwałe uzyskała swoje miejsce w literaturze.

Nie wiem w jakim kierunku wyewoluuje ten temat, mam nadzieje że nie w kierunku przerzucania się pojedynczymi zwrotami i ich wyjaśnianiem.

Każdy nowy temat w tym dziale cieszy, będę go śledził z uwagą i mam nadzieję, że okaże się pomocny wszystkim miłośnikom Dzikich Pól i systemów pokrewnych.

Pozdrawiam
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 02-10-2008 o 18:52.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem