Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-10-2008, 00:16   #7
Alaron Elessedil
 
Alaron Elessedil's Avatar
 
Reputacja: 1 Alaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputacjęAlaron Elessedil ma wspaniałą reputację
Michalius, zdecydowanie za bardzo wybielona Inkwizycja. Teksty, które przytaczasz mówią o niej, jakby ich jedynym występkiem było splunięcie w okresie dziecinnym. Zbyt wybielone, by było prawdziwe.

Galileusz został skazany, ale pokaż mi miejsce, gdzie powiedziałem, że został skazany na śmierć to oficjalnie przeproszę za wprowadzenie w błąd, jednakże ja nigdy nie mówiłem niczego takiego, jak to, że Galileusz spłonął na stosie czy coś takiego. Jednak trochę historii znam (w końcu jedno z moich zamiłowań).

Przedstawiasz Inkwizycję jako instytucję idealną. Podobnie jest z ideologią komunizmu. Jest zbyt piękna, żeby gdziekolwiek mogła zaistnieć nie ograniczając człowieka. Równość wszystkich i takie duperele. Idea komunizmu była zbyt dobra, żeby ktokolwiek mógł ją zrealizować, zaś Inkwizycja przedstawiana przez ciebie jest również zbyt dobra. Gdyby tak było, nawet marketingiem Inkwizycja nie zdobyłaby takiej siły. Łapią po to, żeby wypuszczać, a więźniowie błagają, żeby przeniesiono ich do więzień Inkwizytorskich. Zbyt piękne.

Arcagonon, co do mordów w Indiach to ciekawa sprawa, bo nie wiedziałem o tym. Chyba to dlatego, że informacja nie dociera do mediów, bo to podchodzi nie pod mord na chrześcijanach, a na zwykły mord. O czymś takim z pewnością by powiedzieli, bo to sensacja dziennikarska, za którą zgarnęliby spora premię.
Nie sądzę jednak, żeby chrześcijanie byli prześladowani, chociażby ze względu na ich ogromną liczbę.
Poza tym nie tak dawno cały świat modlił się po swojemu o papieża Polaka. Muzułmanie, Buddyści, Żydzi, Chrześcijanie. Wszyscy. Każdy w swojej religii. Ktoś może zarzucić, że oprócz prawosławnych. Oni też się modlili, pomimo stosunków z Polakami i pomimo władz krajowych. To był genialny moment, takie najpiękniejsze zwieńczenie pontyfikatu.

Myślimy o średniowieczu jako o ciemnych wiekach, bo tak było. To nie był wiek rozumu. Nie dawno na polskim miałem o średniowieczu i czy słusznie nazywane jest wiekami ciemnymi. Po dwóch godzinach dowiedliśmy, że tak. Średniowiecze leży na dole epokowej sinusoidy i nawet poprzednia epoka była mniej ciemna niż jej następczyni, czyli średniowiecze. Mam notatki z lekcji, bo polski mamy potwornie dokładny... Zupełnie jak rozszerzony.

Co do autora to w stu procentach zgadzam się. Ja ten link otrzymałem na obronę Inkwizycji.

Ja wiem jak pisać kościół, jednakże celowo unikam wielkiej litery. Za bardzo nie trawię części księży, którzy skutecznie odwrócili mnie od tej instytucji i wiary. Jednakże nie znaczy, że nie wierzę. Nie wiem czy wierzę. Dlatego właśnie piszę kościół małą literą. Proste. Najbardziej nienawidzę handlu, a w kościół ponownie wchodzi biurokracja. Świetne pierwsze kroki do zniesienia celibatu, o czym była już mowa i powrotu symonii. Świetny początek. Historia pod tym względem zatacza śliczne koło.

Tak, właśnie występowała w tej roli. Niektórzy bardzo gorliwie zaprzeczali.
Narzucanie woli nie jest już bezpośrednie i jest bardzo okrojone we współczesnych czasach. Sądzę, iż jest to nawet nikłe.
Właśnie o to chodzi. Nie można było mieć swojego publicznego zdania, bo groziła za to śmierć.
Ja w żadnym wypadku nie mówię, że Inkwizycja jest jedyna. Hitlera, Stalina, Mussoliniego też nie cierpię. Lenina i tym podobnych również, lecz najbardziej nie cierpię polaków ze znakami ZSRR, Niemiec faszystowskich i innych. Tego nie trawię i to raczej jedyna rzecz, której nie toleruję w swoim otoczeniu.

Ci inteligentniejsi i "dobrzy" napewno nie. Inteligencja i wykształcenie nie jest gwarantem tego, że takiej staruszki nie zabrali za uprawianie czarów. Wielu morderców to inteligentni ludzie i wcale to nie znaczy, że są niewinni.

Z ostatnim zgodzę się w pełni. Nie ma czegoś doskonale białego lub czarnego i ja mówiłem od początku, że Inkwizycja nie była tylko zła. Była w niektórych elementach dobra. Moje zdanie jest takie, że była bardziej zła niż dobra i popełniała złe uczynki. Dlatego uważam ją za złą, ale nie za demoniczną. Bez przesady, gdyby te zawyżone liczby były prawdzie, doszlibyśmy do wniosku, że wybili 1/15 Europy
 
__________________
Drogi Współgraczu, zawsze traktuję Ciebie i Twoją postać jako dwie odrębne osoby. Proszę o rewanż. Wszystko, co powstało w sesji, w niej również zostaje.
Nie jestem moją postacią i vice versa.
Alaron Elessedil jest offline