Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-12-2008, 20:39   #1
Gwena
 
Gwena's Avatar
 
Reputacja: 1 Gwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemuGwena to imię znane każdemu
Das Schwarze Auge - czy przyjmie siÄ™ u nas?

Jako, że nowy cRPG Drakensang: The Dark Eye pojawi się za kilka dni w Polsce przed decyzją o zakupie postanowiłam przyjrzeć się mechanice systemu na jakim jest oparty.
Zdobyłam angielską wersję podstawki "The Dark Eye - Basic Rules" v4 i jestem pod wrażeniem. Być może dlatego, że jeszcze nie sprawdzałam jej w praniu, znaczy na stole

Plusy to bardzo rozbudowane statystyki postaci, znacznie lepiej opisujące postać niż standardowe rozwiązania, czyli:
Odwaga (w sensie zdolności do szybkiego działania w krytycznych sytuacjach)
Spryt
Intuicja
Charyzma
Zręczność manualna (koordynacja ręki i oka)
Zwinność
Budowa
Siła
i dodatkowa cecha - pozycja społeczna.
Znana z wielu systemów Silna Wola jest skilem - tak więc można powiedzieć, że cech opisujących postać jest razem 10. A punktów do wydania na postać malutko...

Mechanika jest na pierwszy rzut oka skomplikowana mimo, że używa dwóch tylko kostek - k20 i k6, za to wiele testów trzeba rzucać 3 kostkami np. by się wspiąć na klif trzeba zdać testy na odwagę, zwinność i siłę. Przy czym lepiej by na żadnej kości nie wyszło 20 - bo to wtopa...

W systemie obowiązują przywary i przewagi podobne do Dzikich Pól czy GRUPSa, minimalny wzrost HPków jak w młotku czy DP, koszty zakupu skili rosną jak w ED. W grze trzeba uwzględniać zmęczenie.
Mam wrażenie, że system premiuje maksymalny (acz jeszcze strawny) realizm i przeciwdziałanie powergamingowi oraz munchkinizmowi - i dla tego już z góry go lubię!

Z polskich akcentów - podobnie jak w młotku jest Rosja (Kislev) i tu mamy Fountlandie która zgodnie z opisem ma być średniowieczną Rosją. Jak zwykle zabójczy poziom wiedzy historycznej - bo średniowieczna Rosja właściwie nie istniała a na dokładkę w tym systemie jest republiką szlachecką z elekcyjnym przywódcą i skrzydlatą jazdą.

Minus - masa dodatków (system powstał 25 lat temu!) ale po niemiecku Po angielsku dostępne tylko 3 podręczniki.

Może ktoś z Was kiedyś się z Das Schwarze Auge spotkał?
 
Gwena jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem