Wątek: Monastyr
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-01-2006, 21:58   #14
MałyMIś
 
Reputacja: 1 MałyMIś ma wyłączoną reputację
Uch.. porównywanie Monastyru do DP nie ma większego sensu. Głownie dlatego, że DP są systemem tak oryginalnym i swoistym że do niczego do nich porównać się nie da.

Co do Monastyru to twórcy z stajni wyd. PORTAL włożyli w ten system ogromną ilość pracy. I tą pracę naprawę widać. Ten świat żyje - na swoją historię i wyróżnia się ogromnym zarysowanym na niespotykaną skalę tłem.

Co wyróżnia Monastyr spośród innych systemów gier fabularnych? Postać.
Gra zakłada, że rozpoczynamy przygodę człowiekiem dojrzałym, co zmusza do dogłębnego przemyślenia naszego bohatera. Wszak mamy za sobą 40 wiosen życia. Ma to wielki wpływ na naszego herosa - nie jest już młokosem, niejedno widział i niejednego doświadczył. To kształtuje nie tylko na jego charakter czy postawę życiową, ale również na styl bycia, sposób wypowiadania się czy styl ubioru. Cała masa drobnych szczególików, które zebrane w całość mogą dać nam obraz postaci niezwykle barwnej o wiele ciekawszej i niż człowiek młody.

Druga najważniejszą rzecz to tajemnica - dopełnia ona postać ostatecznie. Tajemnica, czyli sekret upadku naszego bohatera. Powód dla którego, podczas gdy kiedyś był na szczycie robiąc zawrotna karierę w dziadzienie którą się zajmował, nagle musiał odsunąć się od aktywnego życia i uciec w zapomnienie i samotność. Taka bowiem powinna być postać w Monastyrze – odtrącona i wyrzucona poza margines społeczeństwa.

Trzecia rzecz, która według mnie jest najważniejsza w Monastyrze to wiara.
Całą gra, cały świat monastyru to właściwie wielka próba wiary.
Wiary w Jedynego, gdy pogańskie hordy wspomagane potężną magią zagrażają granicom Dominium, a zakazana wiedza kusi potęgą i możliwością poznania rzeczy dla innych niedostępnych.
Wiary w istnienie wartości takich jak honor, uczciwość w świecie, w którym pieniądz i władza powiązane są ze sobą już w takim stopniu, że decydują o życiu lub śmierci całych narodów.
I w końcu wiary w samego siebie - w możliwość powrotu odzyskania tego, co nasz bohater strącił w czasach swojej młodości, naprawienia błędów, wyrównania krzywd.

Myślę wiec, że Monastyr mówi o ludziach, którzy wierzą. Może maskują to pod płaszczykiem cynizmu, obojętności, warcholstwa, fanatyzmu czy udawanej nieudolności, ale koniec końców wierzą.

Sami naprzeciw problemom które nie przybierają - tak ja np. w Warhammerze - postaci fizycznego zagrożenia hordami potworów. Te problemy od samego początku tkwią w samych bohaterach i ich rozwiązanie prowadzi do rozstrzygnięcia najważniejszej zagadki ludzkości - zrozumienia samego siebie.

Dlatego właśnie uważam Monastyr za Wielki system. Ponieważ wszystko co Wielkie mówi o ludziach.

[ Dodano: 2006-01-16, 21:08 ]
Cytat:
Napisał Ysabell
I choć, oczywiście, nie twierdzę, że w DP nie da grać się postacią kobiecą (w końcu grywałam w ten system, to wiem ), to jednak nie jest to to samo co granie Panem Szlachcicem.

A właśnie chciałbym zadać Ci pytanie w tej sprawie. Otóż spotkałem się z krytyką Monastyru przez pewne szlachetne Damy, jako systemu "szowinistycznego". Chodziło gównie o postrzeganie Matry jako krainy z której pochodzić miły by postacie kobiece, jako "taniego chwytu który ma zachęcić dziewczyny go gry w Monastyr"

Czy też postrzegasz pomysł Matry w ten sposób?
 
MałyMIś jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem