Wątek: Maturka 2008
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-01-2009, 19:28   #2
Gettor
 
Gettor's Avatar
 
Reputacja: 1 Gettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputację
Myślę, że najbardziej podręcznikowym przykładem tutaj byłaby konfrontacja dwóch trylogii - "Władcy Pierścieni", oraz "Gwiezdnych Wojen".

Podobieństwa:

Myślę, że głównym podobieństwem jest wzrost możliwości głównych bohaterów (Luke w GW, oraz Gandalf w WP) w miarę rozwijania się fabuły.
Jak wszyscy wiemy, fantastyka i science fiction są od zarania dziejów kojarzone z grami RPG do granic możliwości, więc sądzę, że ten wątek można śmiało dodać do listy "rzeczy do powiedzenia".

Niejako pokrewnym podobieństwem jest także wątek "wybrańczości" głównego bohatera. Przypomnijmy sobie, że zarówno Frodo, jak i Luke Skywalker wiedli sobie sielankowe życie w sielankowej wiosce aż kłopoty do nich nie przyszły

Wspomnę jeszcze krótko o jednym, acz istotnym szczególe łączącym oba gatunki - walka. Czy ktoś widział fantastykę, lub science fiction bez porządnej wymiany ciosów/strzałów?

Na koniec prawdopodobnie najważniejsze podobieństwo - w obu trylogiach przewija się nam jakże odwieczny i jakże na czasie wątek walki dobra ze złem, gdzie to pierwsze ma od początku do końca trudniejszą pozycję, a jednak na koniec końców wygrywa.

Różnice:

Na chwilę obecną jestem w stanie przypomnieć sobie tylko jedną (poza oczywistą różnicą w epoce) i to dotyczącą ściśle "Władcy Pierścieni" i "Gwiezdnych Wojen".
Otóż o ile w tym pierwszym waga dokonywanych przez bohaterów akcji rośnie proporcjonalnie do rozwoju fabuły (czyt. im dalej tym bardziej epickie bitwy), o tyle w tym drugim od razu w pierwszej części dobro niszczy złu ich największą bazę kosmiczną (Gwiazdę Śmierci).

Jeśli zaś chodzi o literaturę, to powiem szczerze, że nie interesuję się science fiction zbytnio, więc zapodam kilka tytułów z fantastyki:
- Trylogia "Władcy Pierścieni" - J.R.R. Tolkien (3 tomy)
- "Saga o Wiedźminie" - Andrzeja Sapkowskiego (7 tomów - 2 pierwsze to zbiór opowiadań)
- "Legenda Drizzta" - R.A. Salvatore (to będzie chyba już 12 tomów)
- "Pięcioksiąg Cadderly'ego" - R.A. Salvatore (5 tomów, jak sama nazwa wskazuje)

Mam nadzieję że pomogłem
 
Gettor jest offline