Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-01-2009, 14:49   #10
Junior
 
Junior's Avatar
 
Reputacja: 1 Junior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputacjęJunior ma wspaniałą reputację
Cytat:
Napisał Aschaar Zobacz post
Czego może nie było widać w wypowiedzi mojej, z racji jej olbrzymiej skrótowości, zmierzałem właśnie do tego, że "ładne" dla każdego będzie inaczej zdefiniowane. Nie rozumiem również, dlaczego ładne mogą być tylko rzeczy odkryte...
Właśnie nie
Definicja jest jednakowa. Ma tylko za każdym razem inne desygnaty. Czyli wszyscy wiemy co znaczy ładne, ale dla różnych osób różne rzeczy są ładne. W przypadku publikacji, nawet i to traci znaczenie, bo liczy się jaki procent oceniających uzna coś za ładne. I dlatego można powiedzieć że malunek Witkacego jest ładny, a moje gryzmoły na kartce papieru już nie koniecznie.

Czemu coś znanego może być ładne?
To dla mnie oczywiste. Chodzi o to że autor nie stwierdzi że coś jest ładne. Nawet rzeczona J.Lo nie powie że ma ładną pupę sama z siebie. Raczej oprze się na opiniach innych (lub porówna swoja pupę do innych pub ocenianych popularnie jakie ładne). Aby coś stało się ładne, estetyczne czy było dziełem sztuki musi zostać przedstawione i poddane krytyce. W przypadku tego tematu - nie będziemy przecież twierdzić że ładne jest słowo którego żadne z nas nie słyszało. Prawda?
I w tym mniej więcej zawiera się popularyzacja sztuki. Bo poza pokazaniem trzeba jeszcze uwrażliwić widza. Wychować... Ale tu już wchodzimy w inny całkiem temat.

Mariusz
 
__________________
To nie lada sztuka pobudzać ludzkie emocje pocierając końskim włosiem po baraniej kiszce.
Junior jest offline