Wątek: Maturka 2008
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-01-2009, 19:37   #9
Chrapek
 
Chrapek's Avatar
 
Reputacja: 1 Chrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłośćChrapek ma wspaniałą przyszłość
Cóż, dla mnie różnica pomiędzy szablonowym s-f a fantasy jest prosta: s-f jest wtedy, kiedy jest w nim chociaż trochę "science" i kiedy pojawiają się elementy futurystyki.

Zgadzam się z kolegą powyżej - nie stawiałbym na Gwiezdne Wojny przy takim zestawieniu. GW są bardzo przerysowane i pozbawione wielu wątków pobocznych, które można by było w innym przypadku przedstawić.
Poza tym w oczach komisji, przedstawianie GW będzie pójściem po najmniejszej linii oporu (co się pierwsze kojarzy z s-f? Gwiezdne Wojny!).
Ze swojej strony proponowałbym takie zestawienie (co słabsi psychicznie, niech wezmą nitroglicerynę pod język:

- "Diuna" Herberta i "Władca Pierścieni" Tolkiena

Dwa giganty literatury; z jednej strony sci-fi, z drugiej fantasy. Wątki wspólne: bogata mitologia świata, walka dobra ze złem, mesjanizm (a poloniści kochają ten wątek), wizje; prekognicja, itd.
Według mnie, jest to o tyle jeszcze fajne zestawienie, że w Diunie pojawiają się wątki "para-magiczne" i można by to ciekawie porównać z tolkienowską "czystą" fantastyką.
A "Diuna" jest krótka (mówię o pierwszym tomie) i bardzo dobrze się ją czyta.

Howgh

Lema, chociaż sam go bardzo lubię, do takiego tematu bym nie polecał. Samo porządne streszczenie "Solaris" zajęłoby więcej niż 15 minut, a co dopiero porównywanie z czymś. "Astronautów" się czyta dobrze, ale z czym porównać opowieść o dzielnych odkrywcach znajdujących cywilizację skażoną kapitalizmem? Chyba że porównamy kapitalizm do Mordoru :P.

Ogólnie, skoro już o tym piszemy, to cała ta ustna matura to dla mnie śmiech na sali - co można przedstawić w piętnaście minut, jeżeli się człowiek czymś interesuje ?
 
__________________
There was a time when I liked a good riot. Put on some heavy old street clothes that could stand a bit of sidewalk-scraping, infect myself with something good and contageous, then go out and stamp on some cops. It was great, being nine years old.
Chrapek jest offline