Wątek: Wojna 30 letnia
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-01-2009, 16:00   #1
Hawkeye
 
Hawkeye's Avatar
 
Reputacja: 1 Hawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputacjęHawkeye ma wspaniałą reputację
Wojna 30 letnia

Wojna 30 letnia w literaturze europy kontynentalnej przedstawiana jako jeden z ważniejszych konfliktów w historii. Czas licznych zmian i prawdziwa rewolucja w stosunkach nie tylko społecznych, międzynarodowych, czy religijnych, ale także technologicznych.

A w literaturze Angielskiej? Przedstawiana jako konflikt, który toczył się na "peryferiach", wewnętrzna sprawa Rzeszy.

Co wy o tym myślicie? Który pogląd według was jest prawdziwy?

Ja osobiście skłaniam się jednak bardziej ku poglądowi pierwszemu. Być może patrząc z Londynu, moje poglądy byłyby zdecydowanie inne. Wydaje mi się jednak, że ten konflikt zmienił świat.

Odbiegając od religii, był to w warstwie ideologicznej konflikt pomiędzy dwoma wzorami, które miały doprowadzić do monarchii absolutnej: ambicje Habsburgów do utworzenia uniwersalistycznej monarchii chrześcijańskiej, w której Cesarz będzie prawdziwym władcą, a nie tylko de iure seniorem, nie uznawanym przez praktycznie żadne państwo poza rzeszą z jednej strony, a z drugiej Richelieu i jego Raison d'etat, a także utworzenie świadomości narodowej.

Moim zdaniem to jest na tyle ważna zmiana świadomościowa, że plasuje ten konflikt wśród tych ważniejszych. A co wy o tym sądzicie?
 
__________________
We have done the impossible, and that makes us mighty
Hawkeye jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem