Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-02-2009, 14:25   #8
Gettor
 
Gettor's Avatar
 
Reputacja: 1 Gettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputacjęGettor ma wspaniałą reputację
Mam taką dziwną tendencję że zaczynam od końca...

Cytat:
Napisał bushido
Znowu mylisz pojęcia. Cenzura to kontrola informacji przekazywanych przez media dokonywana przez specjalne organy państwowe i wiąże się ona głównie z komunizmem. Jeśli cenzurowano książki historyczne to te o czasach ówczesnych a nie historię średniowiecza. Co do honoru i zasad to były one akurat nazwijmy to prawnie przyjęte przez stan rycerski. Troszkę inaczej niż w czasach współczesnych.

I tak przy okazji o czym jesteśmy lepiej poinformowani bo nie rozumiem ?
O tym co się teraz dzieje na świecie (i w naszej okolicy) w stosunku do tego co było kiedyś. Chodzi tu głównie, jeśli już nie o cenzurę, to o to że nie wiemy jak dokładnie wyglądało życie codzienne mieszczan, a na postawie informacji z podręczników nasówa się myśl o "zwykłym, prostym życiu" podczas gdy owo życie ludzi w średniowieczu mogło być równie brutalne, okrutne itp. co nasze.
Chodzi mi tu głównie o przekonania ludzi, którzy takie podręczniki czytają (m. in. moje po lekturze mojego szkolnego podręcznika do historii).

Cytat:
Napisał bushido
Po pierwsze należy zauważyć, że żyjemy w zupełnie INNYCH czasach niż ludzie w średniowieczu. O wyższości naszych czasów nad wiekami średnimi z chęcią bym z tobą podyskutował, ale to akurat materiał na nowy topic. Co do zdeprawowanej psychiki i kręgosłupa moralnego także się z tobą nie zgodzę. Po pierwsze co się tyczy psychiki- w dzisiejszych czasach chociażby przez rozwój massmediów (prasa, telewizja, Internet) mamy o wiele większy dostęp do brutalności- która dzięki postępowi technologicznemu weszła na zupełnie nowy poziom a więc ludzie mają o wiele większe pole do popisu aby się deprawować. Po prostu przemoc (nawet ta najbardziej wynaturzona) stało się stałym elementem naszej kultury- co stoi lekko w opozycji do średniowiecznej Europy.
No właśnie chodzi mi o to, że nie. W średniowiecznej Europie ludzie byli dokładnie tacy sami jak my (pod względem człowieczeństwa) toteż logika podpowiada, że przemoc, brutalność i cała gama złych cech charakteru były tam na porządku dziennym.

A nawet bardziej, bo przecież nie było tak dobrze rozwiniętych organów respektowania prawa (zwanych dziś Policją) i ludzie czuli się bardziej swobodnie w czynieniu zła we wszystkich formach.

Cytat:
Napisał bushido
Cóż sesje postapokaliptyczne różnią się od fantasy chociażby tym, że rzucają graczy w zupełnie inny świat. Dzięki temu możemy grać zupełnie innymi postaciami z innymi celami.
Możemy podejmować zupełnie inne kwestie. W świecie postapokaliptycznym można zająć się chociażby problemem broni jądrowej czy atomowej (wątpię aby taką kwestie można było rozważać w jakimkolwiek świecie fantasy).
A więc są inne, zgoda. Ba, gdyby sesje postapo nie różniły się od fantasy to byłby niezły paradoks.

Moje pytanie nie brzmiało "gdzie tu różnice?" tylko "czemu inne znaczy lepsze?", chociaż kiepsko je sformuowałem. Używam za dużo skrótów myślowych

Cytat:
Napisał bushido
Proponuje zatem abyś przeczytał najbardziej poczytnego i znanego autora polskiej fantastyki Sapkowskiego. Jego twórczość na pewno nie można określić mianem naiwnej i dziecięcej.
Poza tym spójrz na świat warhammera- najpopularniejszy system fantasy w Polsce. Wątpię aby świat pełen bólu i cierpienia, gdzie kultyści chaosu oddają cześć mrocznym bogom i chcą zniszczyć ówczesny świat można nazwać dziecięcym.
Mówisz o Sadze o Wiedźminie, którą w ciągu ostatniego roku czytałem już trzy razy? Czytałem...
...Jednak to jest kropla w morzu literatury fantastycznej, gdzie reszta (a przynajmniej większość) wody stanowią właśnie takie naiwnie napisane powieści.

Co zaś się tyczy Warhammera... jakoś nie przypadł mi do gustu. Próbowałem, czytałem i bum. Stwierdziłem że to już nie to. Nie pytajcie dlaczego, bo sam nie wiem.

Cytat:
Napisał bushido
Po pierwsze Gettor mylisz pojęcia: Fantastyka to dziedzina sztuki (film, literatura) która polega na kreowaniu świata innego niż znamy z rzeczywistości. Za pomocą wyobraźni tworzymy całe uniwersum (lub zmieniamy już istniejące) i istoty je zamieszkujące.
Ty z tego co rozumiem mówisz o fantasy, czyli dziedzinie fantastyki, której symbolami jest magia i miecz, stąd wielu mylnie kojarzy ją tylko ze średniowieczem.
Fantastyka to dziedzina sztuki... ponieważ zaś jesteśmy na forum RPG to o jaką formę fantastyki może mi chodzić? Właaaśnie

Co zaś do mylnego kojarzenia tylko ze średniowieczem to owszem, są inne typy fantastyki - jednak dominującymi są właśnie średniowieczne i science fiction (Star Wars na przykład). Ponieważ zaś pisałem ogólnie o fantastyce, wiadomym jest (przynajmniej dla mnie) że chodzi o którąś z dominujących jej odnóg. Zaś podając za przykład "Legendę Drizzta" sądziłem że sprawa jest już jasna.
Znów za dużo skrótów myślowych z mojej strony

Cytat:
Napisał Rusty
Fantasy to mimo wszystko za dużo stereotypów. Rycerze w lśniących zbrojach, księżniczki, potężni magowie. Nie każda przygoda wygląda w taki sposób, ale po prostu pewne rzeczy się kojarzą. Przynajmniej tak wygląda to w moim przypadku. Chociaż doświadczenie podpowiada mi, że nie jestem wyjątkiem.
Właśnie, za dużo stereotypów.
Był taki okres w kulturze (kilkanaście, może kilkadziesiąt lat temu), gdzie ludzie tworzyli strasznie dużo stereotypów. W ten sposób narodził się np. King-Kong i na tym także ucierpiało fantasy jako system bardzo dziecinny.
I to mnie boli najbardziej.

Sekal, mamy mniej więcej to samo zdanie. No, może z wyjątkiem tego świata przyszłości i technologii

Darken, jak po prostu nie lubisz fantastyki to inna sprawa

Penny, to samo co wcześniej. Będąc na forum RPG i to jeszcze w takim dziale, raczej chodzi mi o RPG i ludzi, którzy w nie grają.

Gdyby ludzie natomiast przestali czytać książki tego gatunku, to by był ewidentny zmierzch fantasy i tym samym musiałbym popełnić samobójstwo.
 

Ostatnio edytowane przez Gettor : 20-02-2009 o 14:27.
Gettor jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem