Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 09-05-2009, 17:00   #7
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Dozwolony użytek prywatny (osobisty). Jest regulowany przez art.23 Prawa Autorskiego (dokładnie art. 1 i art 2.)

Stanowią one, że:

Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego.

Co ważne przepis ten dotyczy tylko części (stanowiących zamkniętą całość), ale jednocześnie nie będących całym utworem (w znaczeniu Prawa Autorskiego). Dozwolone jest więc np.: korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów (np. przekazanie kopii utworu), fragmentu książki, fragmentu filmu, etc; ale przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym. Nie dotyczy również całych płyt, filmów czy książek.

Należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że rozmawiamy o części utworu - nie jest więc częścią filmu - film z obciętymi czołówkami. Częścią nie jest również książka bez okładki i wstępu, czy płyta bez okładki!

Ustawodawca nie określa w jakim celu ma być użyty utwór, tak więc jeśli tylko spełniony będzie warunek „do użytku osobistego” cel może być różnoraki. W praktyce użytkowanie utworów jest na potrzeby naukowe, rozrywkowe czy wręcz hobbystyczne. Możemy również modyfikować na własne potrzeby utwór w ten sposób, że np. zmieniamy formaty pliku tekstowego, zapisujemy muzykę z formatu mp3 na płytę CD i odwrotnie a także przez odtwarzanie muzyki na własnym sprzęcie na potrzeby użytku prywatnego. Dozwolone jest także kopiowanie artykułów i książek w celu tworzenia własnego zbioru na interesujący temat do celów naukowych bądź edukacyjnych.

Porównaj artykuł Pawła Kurcmana.

Rozpowszechnianie, o którym mowa wyżej dozwolone jest w kręgu osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego (żadne z tych pojęć nie jest zdefiniowane w Ustawie o Prawie Autorskim).

Na podstawie innych przepisów należy więc zdefiniować te pojęcia.

Tutaj najbardziej problematyczny jest stosunek towarzyski - tutaj doktryna prawna przyjmuje, że kluczowym jest długość trwania stosunku, a nie jego "fizyczność". Stosunek towarzyski występuje pomiędzy osobami, które regularnie i przez dłuższy czas otrzymują kontakt elektroniczny (mailowy) nie spotykając się osobiście; ale nie zachodzi pomiędzy osobami, które spotykają się w realu od tygodnia.


Dozwolonego użytku nie można uzależniać od tego, czy korzystający z egzemplarza utworu posiadł go ze źródeł "legalnych". Polskie prawo wymaga jedynie, by utwór był rozpowszechniony w jakikolwiek sposób.

W świetle Prawa Autorskiego - można przypuszczać, że utrwalanie i zwielokrotnianie utworu (bez zgody uprawnionego) nie dokonywane w celu jego dalszego rozpowszechniania (dokonane w celu użytku prywatnego) nie będzie przez sądy uznane za przestępstwo. Stąd przyjmuje się w literaturze, że źródło pochodzenia utrwalanego utworu jest w tym wypadku bez znaczenia dla oceny skutecznego powoływania się na przepisy o dozwolonym użytku prywatnym.

Przyznaję bez bicia: nie znam przepisu o 24 godzinach. Kiedyś na innym forum byłem świadkiem dyskusji o tym i, jak dobrze pamiętam, wynikło z niej, że jest to niczym niczym nieuzasadniona plotka. Wynikająca z naciągnięcia przepisów o "użytku prywatnym". Użytek prywatny dotyczy części dzieła, a nie jego całości. Więc - "trzymanie na dysku" 7 z 15 utworów jest "użytkiem prywatnym", ale trzymanie całego albumu - jest już piractwem.


Należy również pamiętać o tym, że ważna jest początkowa forma ukazania się utworu. Wiele utworów (w tym również w sieciach p2p) - jest rozprowadzanych na zasadach freeware / freelicense / GNU License. Te utwory można pobierać i dystrybuować (w niezmienionej formie) bez jakichkolwiek obostrzeń.


Redone:
Stosując zatem przepisy w/w możesz zamieścić w pracy odniesienia do e-booka, ponieważ spełnia to wszystkie konieczne elementy tzw. "dozwolonego użytku prywatnego".
 
Aschaar jest offline