Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 14-05-2009, 21:41   #6
Milly
 
Milly's Avatar
 
Reputacja: 1 Milly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputacjęMilly ma wspaniałą reputację
Myślę, że word tutaj nie wystarczy, a w pewnym stopniu może nawet zaszkodzić. Przyczyna tkwi gdzie indziej i nie ma innej rady jak tylko po prostu się uczyć i powtarzać zasady pisowni, a nawet siedzieć nad tekstem ze słownikiem i sprawdzać wyraz po wyrazie. A już najgorsze co może być to automatyczna korekta błędów - word poprawia wyrazy po swojemu i nie masz nawet pojęcia, że coś było nie tak, a program zmienia Ci ten wyraz na jeszcze coś innego. Dobra rada - wyłącz to dziadostwo, bo to naprawdę dużo bardziej szkodzi, niż pomaga. Jeśli robisz błędy, to powinieneś widzieć ich jak najwięcej i dzięki temu wiedzieć czego unikać, a co sprawdzić i się douczyć. Podkreślenie błędów jest dużo lepszym wyjściem, choć również nie możesz polegać jedynie na tym, bo program nie pokaże Ci błędów językowych czy złej składni zdania. Musisz po prostu analizować zdanie po zdaniu i to nie na szybko, ale dokładnie się wczytać - niektóre błędy, które przeoczyłeś, widać na pierwszy rzut oka, wystarczy to przeczytać, a nie "przelecieć" wzrokiem. Inne błędy są bardziej złożone, z pewnością nieco trudniejsze do dostrzeżenia. Myślę, że bardzo wielkim błędem jest to, że pisząc opowiadanie robisz wiele innych rzeczy na raz. Cierpi na tym zarówno strona fabularna jak i gramatyczno-ortograficzna. Nie dziwię się, że mylisz osoby, masz pełno powtórzeń, literówek, a opowiadanie jest mało rozbudowane. Czytając odnosi się wrażenie, że bardzo się spieszysz do zakończenia, przeskakujesz wątki, traktujesz bohaterów po macoszemu. Aby zaciekawić czytelnika i przekazać mu ciekawą historię, trzeba się troszkę bardziej postarać. Ty masz to wszystko w głowie, wiesz o co chodzi, kim są postacie, jaka jest ich historia. W Twoich oczach to opowiadanie ma zupełnie inny kształt niż w oczach przeciętnego czytelnika, który chciałby wiedzieć nieco więcej. Więcej opisów, więcej informacji, więcej rozbudowanych interakcji. Czasem męczą krótkie zdania, których używasz. Warto używać zdań bardziej złożonych i rozbudowanych, opisowych, niż krótkich, pojedynczych zdanek. To dynamizuje akcję i dużo lepiej się czyta. Zwracaj uwagę na powtórzenia, musisz wzbogacić trochę swój język, używać synonimów, zamiast ciągle tych samych wyrazów.

Mniej więcej od połowy opowiadania Twój styl się nieco poprawia. Rozmowa głównych bohaterów czyta się całkiem nieźle i fabuła w tym miejscu potrafi naprawdę zaciekawić. Od tego miejsca robi się interesująco, tyle tylko, że zaraz potem opowiadanie się kończy. Jeśli w dalszej części podtrzymasz podobny styl, to nie będzie tak źle. Mimo wszystko również ten fragment nie jest wolny od błędów, ale językowo jest nieco lepszy niż początek opowiadania.

A teraz moja rada. Widać, że masz jakiś ciekawy pomysł (o ile nie jest to "zerżnięte" żywcem z anime, o czym mówisz na początku - jeśli wspólne są jedynie postacie, a nie wątki i fabuła, to jest okey) i dobrze, że próbujesz te pomysły przelać w opowiadanie. Jednakże musisz popracować nad swoim warsztatem, a więc przede wszystkim jak najwięcej czytać. Czytać, czytać, czytać, czytać. Wszystko, co Ci wpadnie w ręce, od szkolnych czytanek poprzez opowiadania a na powieściach skończywszy (że już nie wspomnę o poradnikach dotyczących pisarstwa). Im bardziej będziesz obeznany z różnymi stylami pisania, tym lepiej. Zwracaj uwagę na to, jak te teksty są napisane i próbuj je naśladować (nie mówię tu o plagiatowaniu, lecz o uczeniu się na podstawie cudzego dorobku). Patrz jak skonstruowane są opisy, dialogi, jak przedstawiani są bohaterowie, jak budowana jest fabuła. To bardzo pomaga przy kreowaniu własnego stylu. No i druga bardzo ważna sprawa - pisz, pisz, pisz, pisz jak najwięcej. Nie bój się krytyki i nie zrażaj się, gdy inni wytykają Ci błędy, bo dzięki temu będziesz wiedział co poprawić i nad czym jeszcze pracować. Bo jeśli naprawdę chcesz pisać, to czeka Cię bardzo wiele pracy, by pokonać swoje słabości. Ale wierzę, że da się to zrobić, tylko trzeba chcieć.
 
Milly jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem