Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17-06-2009, 00:52   #6
Mivnova
 
Mivnova's Avatar
 
Reputacja: 1 Mivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemuMivnova to imię znane każdemu
Kilka rad w stanie bardziej ( acz nie do końca) trzeźwym :

Słowiańszczyzna:

- Język. Najłatwiej osiągnąć klimat bliskosłowiański stosując język stylizowany na brzmienie staropolskie. Miast upiorów dawaj zmory. Miast wężopodobnych- wije. Spróbuj stosować liczbę pojedynczą, podwójną i mnogą zamiast obecnych dwóch. Archaizuj język.
- Operuj na znanych w dniu dzisiejszym przesądach. ( nawet niekoniecznie polskich. Wystarczy, że będą bazowały na skojarzeniach): Koty zakradające się do kołysek, chleb i sól, Lelum Polelum.
- Kontrastuj słowiańszczyznę z chrześcijaństwem. Twórz bóstwa i bożków, których nazwy łatwo zaczerpnąć z Grzechów: Opij, Obżar, Mord.
- Zajrzyj do podręcznika " Arkona". Obecnie chodzi w naszym kraju po 1 zł. Łatwo dostać w Empiku. System miał operować na wierzeniach Słowian. Nie wypalił, ale kilka ciekawych rzeczy w nim jest.
- Zrezygnuj ze znanego w chrześcijańskiej Europie modelu moralności. Słowianie, co by nie mówić, byli "barbarzyńcami".
- Ze źródeł polecam też " Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" Strzelczyka. Świetna książka w formie słownikowej, w której odcedzono krążące w sieci wymysły co do wierzeń Słowian od podań mających źródła. Przede wszystkim zaś ukazano wpływy chrześcijaństwa na obecną interpretację tych mitów.
- Obrządki w stylu postrzyżyn. Przywiąż też dużą wagę do prozaicznych rzeczy, jak jadło i fakt, że wierzenia Słowian były dostosowane do cyklów życia prostych ludzi. Pory roku mogą mieć charakter wręcz mistyczny.
 
Mivnova jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem