Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-10-2009, 19:14   #5
Penny
 
Penny's Avatar
 
Reputacja: 1 Penny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemuPenny to imię znane każdemu
Nie jestem pewna czy to się nada. To raczej ciekawostka, którą znalazłam ucząc się do kolokwium niż jakieś ważne historyczne przekłamanie.

Otóż Freud zanim zdobył sławę jako teoretyk w dziedzinie psychologii pracował na praktyce u swojego przyjaciela Josefa Breuera, który za pacjentkę miał Annę O. (naprawdę nazywała się Berta Pappenheim). I oto co znalazłam w książce "Historia współczesnej psychologii" autorstwa Duane i Sydney Shultzów:

Cytat:
Żona Breuera była coraz bardziej zazdrosna o zażyłą relację emocjonalną rozwijającą się między nim a Anną O. (...) Breuer ostatecznie odebrał tę sytuację jako zagrożenie i powiedział Annie, że już nie może jej leczyć. W ciągu kilku godzin Annę nawiedziły bóle histerycznego porodu. Breuer zakończył ten stan za pomocą hipnozy. Według legendy, wkrótce potem zabrał swoją żonę do Wenecji w jakby drugą podróż poślubną, podczas której zaszła w ciążę.
Powiastka ta jest oczywiście mitem, ale przetrwała przez prawie 100 lat.
 
__________________
Nie rozmieniam się na drobne ;)

Ostatnio edytowane przez Penny : 17-11-2009 o 22:42.
Penny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem