Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02-11-2009, 13:22   #15
zatoichi
 
Reputacja: 1 zatoichi nie jest za bardzo znany
Skoro temat już został odkopany, to wtrącę swoje 3 grosze:

Capoeira bez wątpienia jest sztuką walki - spór na ten temat nie ma najmniejszego sensu.
Czy jest sztuką skuteczną czy nie zależy od tego kto się nią posługuje i w jakich warunkach.

Częstym błędem zarówno młodych capoeiristas jak i postronnych widzów jest postrzeganie Roda (czyli tego koła, w którym coś się dzieje) jako walki.
Roda jest rytuałem, zabawą i grą.
To co dzieje się w Roda to JOGO czyli gra. Jogo może być spokojne i wesołe, ale może być ostre i dramatyczne, a nawet śmiertelnie niebezpieczne.

Jogo w Roda trudno wytłumaczyć. Trzeba po prostu rozumieć capoeira.
Czy Kung Fu jest sztuką walki? Oczywiście, że tak - ale oceniając je na podstawie "form" (tych śmiesznych układów z fukaniem) nie dojdziemy do wniosku, że to sztuka walki.
Czy boks jest sportem walki? Tak! Ale czy obserwując boksera jak wyłącznie skacze na skakance i bije gruszkę dojdziemy do aspektu bojowego tego sportu? NIE!

Capoeira JEST sztuką walki, ale nie pozostanę gołosłowny:

YouTube - Capoeira Fight

Tutaj zdarzył się wypadek - stosując jedną z figur "tańca" grający zabił partnera tanecznego, który nie zdąrzył się uchylić i zginął - trochę niebezpieczne jak na taniec nie sądzicie? - zaznaczam, że dobry capoeirista nie musi uderzać, żeby wiedzieć, że trafił...
Taki wypadek nie powinien mieć miejsca, ale pokazuje jedno, że to nie jest zwykły taniec.
YouTube - Re: MMA - Capoeira vs. Kickboxer

Tutaj jakaś losowa miła gra (jogo) - zrozumiała w moim mniemaniu tylko dla capoeiristas
YouTube - profesor abel en plena accion

Dwóch Mestre styl tradycyjny "Angola" (sławny Mestre Cobra Mansa i Mestre Poncianinho) - nawet nie oglądałem - wiem, że jak gra Mestre Cobra Mansa to rusza się jak wąż. Jedno precyzyjne ukąszenie i wije się dalej.
YouTube - Mestre Cobra Mansa and Mestre Poncianinho

Wreszcie Capoeira w ringu MMA ten filmik mam nadzieje rozwieje wasze błędne postrzeganie capoeira.
YouTube - The Original Crazy 20 second Capoeira MMA Knockout!

Mógłbym podawać tutaj inne przykłady lub coś opowiedzieć z własnego doświadczenia lub obserwacji, ale myślę, że zrozumiecie pointę.
Capoeira ma bardzo bogatą historię, wiele szkół i styli. Ale zawsze jest to Capoeira! Polecam każdemu, jako sposób utrzymania formy, sposób na schudnięcie, sposób walki, a dla niektórych sposób na życie!

Axe!

PS. Dodam jeszcze jeden grosz do tamtych trzech.
Oczywiście Capoeira jest sztuką walki, ale nie oznacza to, że nie jest tańcem!
Jest najniebezpieczniejszym tańcem i najpiękniejszą sztuką walki.
Capoeira przetrwała jako odrębna sztuka dzięki aspektowi walki....

Jeśli macie pytania dotyczące capoeira, walcie śmiało.
 

Ostatnio edytowane przez zatoichi : 02-11-2009 o 13:46. Powód: brak odpowiedzi na pytanie w sondzie
zatoichi jest offline