Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-11-2009, 18:48   #2
Maciekafc
 
Maciekafc's Avatar
 
Reputacja: 1 Maciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znanyMaciekafc wkrótce będzie znany
No to może ja zacznę opisując konkretną dywizję, nie zaś formację.

Chciałem wymienić 7 dywizję pancerną Wehrmachtu. Przyjąłem dość dziwne kryterium, jest to chyba najlepsza dywizja pod względem szybkości przemieszczania się. Jest to chyba dość znana dywizja pancerna, szwedzcy piosenkarze nagrali o niej piosenkę. Nazwano ją 'Dywizją duchów'. Podczas 'Fall Rot' dywizja tak szybko zmieniała swoje położenie, że bywały nie lada trudności z ustaleniem jej pozycji. Taki typ działań znakomicie pasował do Blitzkreigu. Oczywiście fenomen oraz sława tej jednostki jest zawdzięczana Erwinowi Rommelowi, który dowodził nią od na czas zajęcia Francji. Po walkach w Polsce, dywizja została rzucona na zachód Niemiec. W 44 dni od zachodniej granic z Francją, dywizja przemieściła się do Belgii, stamtąd do francuskiego wybrzeża i tym wybrzeżem aż do Cherbourga, który ostatecznie zdobyła. Oczywiście cały czas jednostka zmagała się z przeciwnikiem francusko-angielskim. Dalsze losy jednostki, to głównie walka na froncie wschodnim w Grupie Armii 'Środek'. Swój koniec miała na Pomorzu w składzie Armii 'Wisła'.

Opisując tę jednostkę po raz kolejny zdałem sobie sprawę z geniuszu 'Lisa Pustyni', który przejętą dywizję zamienił na niezwykle skuteczną broń Blitzkreigu.
 
Maciekafc jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem