Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-11-2009, 13:55   #3
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Przegląd Kawaleryjski
„Przegląd Kawaleryjski” ukazuje się od 2002 roku, nawiązując do przedwojennego „Przeglądu Kawaleryjskiego” – specjalistycznego periodyku redagowanego przez oficerów kawalerii w latach 1924-1939. Ponieważ w kraju pojawiła się ogólno-środowiskowa platforma współpracy i porozumienia pomiędzy weteranami kawalerii, Wojskiem Polskim, Stowarzyszeniami oraz użytkownikami koni, potrzebny jest systematyczny informator, pomagający w zasadach działania i wyszkolenia wszystkim zainteresowanym. Komitet Redakcyjny to grupa młodych, aktywnych w różnych stowarzyszeniach oficerów służby czynnej i rezerwy, instruktorów jeździectwa, wychowawców i entuzjastów kawalerii, którzy rozumieją rolę tradycji w kształtowaniu postaw społecznych. Adresatem publikacji są środowiska prowadzące aktywną kontynuację polskich tradycji kawaleryjskich i jeździeckich. Formuła Przeglądu jest całkowicie otwarta, wszelkie sugestie oraz wymiana poglądów i dyskusja są niezbędnym elementem dającym szansę rozwinięcia publikacji w pismo środowiskowe.

Proponujemy także cykliczną prezentację stowarzyszeń, kół pułkowych i klubów jeździeckich. Ustalony zakres informacji oraz ilustracji i zdjęć publikowany będzie za darmo, gdyż wspólne cele doskonalenia naszej działalności są przez wszystkich uznane za priorytet. Zapraszamy do uczestnictwa, dla najlepiej prezentujących się środowisk przygotowane są nagrody.Nasze plany wydawnicze obejmują publikacje kwartalnika, zawierającego: artykuły i publikacje, fotoreportaże z uroczystości i imprez kawaleryjskich, plansze barwne z komentarzem L. Kukawskiego dotyczące wybranych elementów wyposażenia kawalerii do roku 1939 oraz (uwaga!) przedruki wymagań technicznych ubiorów i wyposażenia kawalerii wraz z rysunkami technicznymi. W miarę zapotrzebowania i możliwości Redakcja przygotowana jest merytorycznie i technicznie do wydania innych materiałów o kawalerii, wydawnictw Kół Pułkowych, reprintów kolekcjonerskich oraz promocji imprez kawaleryjskich i wykonawców wyposażenia. Zachęcamy do udziału w życiu kwartalnika poprzez listy, polemiki i artykuły, a także sponsoring i reklamę. Zapraszamy do współpracy! Cena egzemplarza 15 zł.

Najnowszy numer:

Najnowszy numer „NPK” będący ostatnim numerem zakończonego właśnie 2008 roku jest odmienny od poprzednich dwudziestu siedmiu. Oto po raz pierwszy w naszej siedmioletniej działalności oddajemy w Wasze ręce w pełni kolorową gazetę, co w połączeniu z lepszym papierem tworzy nowa jakość. Mamy ponadto plany aby rozpoczęty właśnie rok przyniósł dalsze zmiany w wyglądzie naszego kwartalnika.
Miniony rok to rok 200-lecia szarży pod Somosierrą. Pomimo tysięcy kilometrów dzielących to miejsce od Polski na inscenizacji upamiętniającej to wydarzenie nie mogło zabraknąć Polaków. Udział m. in. polskich szwoleżerów w tej imprezie bardzo obszernie opisuje w swojej relacji Marcin Piontek. Nierozerwalnie z tym tematem związany jest także materiał mówiący o Niegolewie i o nieistniejącym już pomniku poświęconym bohaterom spod Somosierry.
88 lat to nie 200 ale dla kogokolwiek interesującego się historią, a historią kawalerii zwłaszcza nie obca musi być Bitwa pod Komarowem. To właśnie tyle lat minęło od tego wydarzenia. W numerze znajdziemy trochę historii, relację z ostatnich i plany dotyczące kolejnych obchodów.
Jako bezpłatny dodatek do naszego kwartalnika dołączona jest ostatnia, czwarta część „Instrukcji taborowej” z 1930 r. (podział dokonany przez redakcję). Natomiast dla prenumeratorów przeznaczony jest dodatkowo reprint „Szarża jazdy pod Somo-Sierra w Hiszpanji” autorstwa Generał-Lejtnanta Puzyrewskiego. Publikacja ta dostępna będzie również dla prenumeratorów rocznika 2009.


 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem