Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-12-2009, 12:06   #2
Arango
Banned
 
Reputacja: 1 Arango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodzeArango jest na bardzo dobrej drodze


Helen Nicholson, Nicolle David "Rycerze Boga. Zakon Templariuszy i Saraceni
"





wydawca: Dom Wydawniczy Bellona
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2009
nr wydania: I
ISBN: 978-83-11115-70-5
liczba stron: 160
kategoria: historia powszechna
format: 165 x 235 mm
oprawa: miękka
cena: 29.90zł


Rycerski sułtan Saladyn, piękna królowa Sybilla, owiani tajemnicą Templariusze... Dzieje krain podbitych w XI wieku przez Europejczyków na Bliskim Wschodzie są jak baśnie z tysiąca i jednej nocy. Bajka dobiega jednak końca po kilkudziesięciu latach świetności, gdy chrześcijańskie królestwa, księstwa, hrabstwa i baronie zaczynają się kruszyć; agonia potrwa do początków XIV wieku. Czy mogły przetrwać ?
Książka nawet nie stawia takiego pytania. Po prostu bada okoliczności i uwarunkowania, w których doszło do przełomu - bitwy pod Hittin w 1187 roku, gdy Saladyn po raz pierwszy zadał druzgocącą klęskę intruzom z Europy i zapoczątkował stopniowy upadek państw krzyżowych.

za :
Rycerze boga. Zakon Templariuszy i Saraceni - Helen Nicholson - Onet.pl Czytelnia



Nili Amit "A miałam być księżniczką z bajki..."



wydawca: Wydawnictwo Austeria
data wydania: 2009
nr wydania: I
liczba stron: 312
kategoria: biografie
cena: 32zł.


Jak przystosowała się do twardych pionierskich warunków nowo powstałego Izraela "panienka z dobrego polskiego domu"?

Nili Amit ma wielki dystans zarówno do siebie, jak i do świata który opisuje. Ułatwia to ogromne poczucie humor, dzięki czemu tę niewielką książeczkę czyta się z niezwykłą przyjemnością. Dzięki niezwykłemu darowi obserwacji autorki, dowiadujemy się wiele o tym, jak wyglądało- i jak wygląda obecnie codzienne życie w Izraelu.

za :
A miałam być księżniczką z bajki...



Baabar "Dzieje Mongolii"



wydawca: Dialog
data wydania: 2009
ISBN: 978-83-89899-26-2
liczba stron: 534
kategoria: historia powszechna
format: 165x235 mm
cena: 29zł.

Oficjalna historia Mongolii, niezależnie od tego, czy napisana przez uczonych z Mongolskiej Akademii Nauk, czy przez ich radzieckich kolegów z Akademii Nauk ZSRR, pełna jest nieprawdziwych informacji na temat rzeczywistego przebiegu wydarzeń w dziejach tego kraju. Z jednej strony do tradycji tych opracowań należała krytyczna i bardzo niesprawiedliwa ocena działalności Czyngis-chana, twórcy Imperium Mongolskiego. Z drugiej strony niezwykle pozytywnie przedstawiano dokonania mongolskich i radzieckich komunistów, którzy zmierzali do stworzenia w Mongolii, kraju o ustroju feudalnym, szczęśliwego społeczeństwa socjalistycznego, osiągającego ten etap rozwojowy z pominięciem kapitalizmu.
Autor Dziejów Mongolii Bat-Erdenijn Batbajar (znany bardziej pod pseudonimem Baabar) obnaża całą nędzę oficjalnej historiografii, ukazując ogrom cierpień i wyrzeczeń, poniesionych przez Mongołów w trakcie transformacji z zacofanego społeczeństwa koczowniczego w nowoczesne społeczeństwo rolniczo-przemysłowe. Najwyższą cenę, cenę życia za ten nieudany zresztą, eksperyment zapłaciła piąta część Mongołów, w tym przede wszystkim duchowni buddyjscy (lamowie) oraz arystokracja i szlachta mongolska.
Wśród ofiar stalinowskich czystek, dokonywanych rękami radzieckich instruktorów i ich pojętnych mongolskich uczniów, znaleźli się również prości araci, a także członkowie najwyższych władz rządowych i partyjnych. Grozę i postrach w republice marionetkowej jak Mongolię nazywa Autor siał Chorloogijn Czojbalsan, uformowana rękami radzieckich komunistów kukiełka i pozbawiony sumienia Stalin mongolskich stepów. Relacja o jego dokonaniach stanowi najbardziej fascynującą i budzącą przerażenie część dzieła Baabara.

za :
Dzieje Mongolii - atrakcyjna cena, opis ksi��ki, recenzje i opinie - Wysylkowa.pl
 

Ostatnio edytowane przez Arango : 29-12-2009 o 18:51.
Arango jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem