Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-01-2010, 08:45   #5
Adr
RPG - Ogólnie
 
Adr's Avatar
 
Reputacja: 1 Adr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputacjęAdr ma wspaniałą reputację
Archeologia Żywa


Archeologia Żywa
magazyn popularnonaukowy polskiej archeologii.

Co dwa miesiące w każdym numerze na 64 stronach:

- raporty na temat aktualnych problemów polskiej archeologii, zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i w kontekście współczesnych przemian społecznych i wydarzeń politycznych;

- wywiady ze sławami polskiej i światowej archeologii;

- relacje z wykopalisk prowadzonych w Polsce oraz przez naszych archeologów za granicą, nowinki ze świata i przegląd najnowszych odkryć;

- omówienia nowoczesnych metod interdyscyplinarnych;

- poradnik dla obecnych i przyszłych studentów archeologii;

- relacje z archeowystaw i konferencji naukowych;

- pomysły na archeowyprawę.

Redakcja:
ul. Kaszubska 4, 50-214 Wrocław
Tel./fax. (071) 328 83 71

Wydawca:
„Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych” Sp. z o.o
Ul. Wojska Polskiego 15c
62-500 Konin

Korespondencję prosimy kierować na adres:
Skr. Pocztowa 36-133
50-936 Wrocław 36

Archiwum zawartości numerów


Najnowszy numer


  • CZTERDZIEŚCI ARMAT - Do walki o dominację na wodach Indii Zachodnich włączyli się zarówno piraci, jak i okręty marynarek wojennych Hiszpanii, Francji, Anglii i Holandii. Świadectwem tamtych burzliwych czasów jest wrak „Czterdzieści armat", który spoczął na dnie Morza Karaibskiego. O badaniach w turkusowych wodach wśród koralowych raf piszą dla nas z Meksyku RAFAŁ REICHERT i VERA MOYA SORDO.
  • BARKA NA MIELIŹNIE - 30-metrowy wrak w małym stawie - to zaskoczyło wszystkich. Przypadek zadecydował, że skarb wiślanej żeglugi ujrzał światło dzienne. Potężną szkutę zbadali w Czersku pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W ekspedycji uczestniczyli dwaj studenci z Poznania ANDRZEJ ŚWIĘCH i MIROSŁAW MINICKI, którzy o jedynym takim odkryciu piszą specjalnie dla nas.
  • WRAKI Z PUSZKI PANDORY - Międzynarodowa Konferencja Archeologii Morskiej w Stambule była uczta dla miłośników archeologii morskiej. Zadecydowały o tym wręcz niesamowite znaleziska, które stały się udziałem naukowców pracujących w Izraelu, Norwegii i Francji. Gwoździem imprezy były jednak wystąpienia archeologów ze Stambułu, którzy zaprezentowali odkrycia 33 bizantyjskich wraków, na które natrafiono nad Bosforem. Na spotkaniu badaczy głębin była i „Archeologia Żywa".
  • UMARLI MÓWIĄ - Trumny wyściełane były mchem, a pod żuchwy zmarłych kładziono kamienie. W Byczynie na Śląsku archeolodzy natrafili na relikty jednego z największych średniowiecznych cmentarzysk. MAGDALENA PRZYSIĘŻNA-PIZARSKA - kierownik badań, prezentuję na naszych łamach pierwszą relację z wykopalisk.
  • KLEMENTOWICE CO DAJĄ ISKRĘ - W nałęczowskiej „Toskanii" archeolodzy wydobyli z ziemi narzędzia, które stworzyli łowcy renferów przed 13 tys. lat - pierwsi eksploratorzy lubelskich kresów. W malowniczych plenerach odkryto położoną najdalej na wschodzie Europy osadę społeczności kultury magdaleńskiej. O krzemieniach i życiu ekspedycji pisze TADEUSZ WIŚNIEWSKI.
  • WSTRZYMAĆ KOPERNIKA! - AD VOCEM - Gorąca dyskusja wywiązała się po publikacji artykułów o Mikołaju Koperniku w poprzednim numerze naszego magazynu. Czy autorzy, polscy naukowcy, wytaczają ciężkie działa, czy też tylko „dym idzie jak z uczniowskiej pukawki" - niech Czytelnicy rozstrzygną sami. Tym razem łamy udostępniliśmy oponentom. Głos zabrał TOMASZ KOZŁOWSKI.
  • PALATIUM W INGELHEIM - Zadaniem zespołu archeologów, architektów i historyków sztuki jest rozpoznanie szczątków cesarskiej rezydencji, rekonstrukcja jej dziejów i wyglądu oraz wkomponowanie zabytku w zabudowę współczesnego miasta. Naukowcom pomagają w realizacji projektu nowoczesne narzędzia. Autorami relacji z Niemiec są MATYLDA GIERSZEWSKA i PIOTR NOSZCZYŃSKI.
  • KURHANY I POLITYKA - „Gdy dojdzie się do trupa, położenie szkieletu i wszystkie ozdoby lub sprzęty, z umarłym złożone, winny być pokazane na właściwym miejscu" - takie wskazówki, zawarte w XIX -wiecznych rozprawach, obrazują, jak rodziła się archeologia na Litwie. Do rękopisów braci hrabiów Tyszkiewiczów, Teodora Narbutta i Adama Kirkora zajrzała EWA SEMENOWICZ.
  • SKARBY TROI - Już wkrótce z Berlina w kierunku Hrubieszowa wyruszy opancerzony konwój. Setki bezcennych zabytków umieszczone zostaną w pancernych gablotach. Bohaterami wielkiej wystawy w małym mieście będą: Homer i Henryk Schliemann - legenda archeologii, Troja i skarb Priama. Do obejrzenia ekspozycji zaprasza BARTŁOMIEJ BARTECKI.
  • GADŻETY INDIANY JONESA - Gdyby poszukiwacza zaginionej arki sprowadzić na ziemię, to zamiast rewolweru i pejcza używałby niwelatora i kratownicy. Nowy cykl naszego magazynu „ABC archeologii" rozpoczynamy od zapoznania się z narzędziami prawdziwego badacza przeszłości.
  • W LUBACZOWIE - TAAAKA ARCHEOLOGIA! - Niemal przy pierwszym wbiciu łopaty odkrył słowiańskie „Pompeje". Odkopał też wspaniałe relikty z epoki brązu oraz rewelacyjne materiały z późnego okresu wędrówek ludów. Z prof. ANDRZEJEM KOKOWSKIM poznajemy nowy punkt na archeologicznej mapie Polski.
Źródło: Archeologia Żywa - Najnowszy numer
 
Adr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem