Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 13-04-2010, 18:36   #1
JohnyTRS
 
JohnyTRS's Avatar
 
Reputacja: 11574 JohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputacjęJohnyTRS ma wspaniałą reputację
[NS] (Nie)istniejące koleje w ZSA

Przed wojną Stany Zjednoczone miały jedną z najlepiej rozwiniętych sieci kolejowych na świecie i jedną z największą ilością lokomotyw innych pojazdów szynowych. Jakby patrzeć na pierwsze lata dwutysięczne w Stanach Zjednoczonych jest ponad 50 tysięcy lokomotyw! I jest to liczba zaniżona. A teraz gdzie one są? Na bojlery przerobili je czy co?

No właśnie, gdzie są koleje w Neuroshimie? Jedyną zmianką, o jakiej wiem jest budowa linii kolejowej pomiędzy Nowym Jorkiem a Federacją Appalachów, na której po wybudowaniu chcą używać lokomotyw parowych. Żeby niby Moloch ich nie ukradł. Figa! Moloch zajmuje tereny pogranicza ZSA i Kanady, gdzie też były koleje i gdzie też były lokomotywy spalinowe, o których będzie tutaj mowa. Koleje to przecież kolejna alternatywa co do transportu w ZSA. Autorzy potraktowali to, jakby wcześniej w Stanach Zjednoczonym nie było żadnej linii kolejowej, a mimo to są osoby, które wiedzą jak takie linie budować.

Sieć kolejowa: Najgęstsza jest na północnym wschodzie, w rejonie Appalachów i Nowego Yorku. Już przed wojną bardzo dużo linii kolejowych nie było używanych, głównie bocznic do zamkniętych kopalni. Natomiast w reszcie kraju linie kolejowe były mniej gęste niż tam, aczkolwiek nie aż tak rzadkie, żeby na jakimś dużym obszarze nie było żadnej linii.

Przedwojenni przewoźnicy: Na ogromnych połaciach Stanów Zjednoczonych przed samą wojną istniało co najmniej 30 spółek kolejowych, z czego 10 było wielkimi spółkami, swoją siecią obejmujących jednocześnie wiele stanów. Flota ich lokomotyw dochodziła nieraz do około 9000 tysięcy lokomotyw na spółkę(na razie najwyższy numer, do jakiego dotarłem był na lokomotywie spółki CSXT: 9035. Lecz nie sądzę, żeby przetrwało dużo lokomotyw tego przewoźnika, który operował właśnie na północnym wschodzie. Do tego dochodzi jeszcze wiele kolei regionalnych a także tzw. shortlines, czyli kolejach jakiegoś okręgu przemysłowego.

Pojazdy trakcyjne: lokomotywy spalinowe – o nich jest głównie ten pseudo artykulik / dywagacja / widzimisię, jako że to one są lokomotywami, których używa się w USA. Lokomotywy elektryczne (których najwięcej jest w Europie) są tylko w rejonie Nowego Jorku i Waszyngtonu. Lokomotywy w Ameryce pochodzą od trzech producentów: Elektro – Motive – Division (EMD), General Electric (GE) oraz Alco, z tymże ten ostatni producent jest marginalny, przegrał „wyścig” i zakończył działalność w latach 60.
Spalinowe lokomotywy w Ameryce mają wspólną cechę: budowę, różnią się od siebie tylko niewielkimi różnicami. Pod względem technicznym są identyczne: silnik diesla o dużej mocy, dochodzący do 6000KM (koni mechanicznych) napędza prądnicę, która zasila mniejsze silniki na każdej osi, tzw. silniki trakcyjne, dlatego tez moc lokomotyw podaje się w kilowatach (kW).

Koleje a realia świata po wojnie: Sądzę, że najwięcej lokomotyw przetrwało w Texasie: rejon ten nie zmienił się bardzo w stosunku do naszych czasów. Linie kolejowe też, przy czym większość jeszcze istniejących nie nadaje się już pewnie do użytku (z powodu zniszczonych przed czas i naturę drewnianych podkładów). Nieużywane lokomotywy na pewno są zardzewiałe i nawet, jeżeli będzie sprawna, to niewiele osób będzie w stanie ją poprowadzić. Do tego dochodzi stan infrastruktury kolejowej, a także brak wykwalifikowanym osób.

Jakie lokomotywy można najczęściej spotkać w ZSA:

EMD F7 A i B
Jest to klasyka amerykańskich kolei. Lokomotywy wyróżniają się obłym, samonośnym nadwoziem. Są czteroosiowe, choć można spotkać lokomotywy sześcioosiowe (seria E7). Lokomotywy powstały w latach 40. I mają moc 1200kW. Obecnie niewiele ich przetrwało, ale gracze mogą na nie natrafić (odstawione, zżerane przez rdzę).EMD SW1500 / MP15
Jest to niewielka , czteroosiowa lokomotywa pracująca przy manewrach o mocy 1500kW. Powstała w połowie lat 60. Jeżeli gracze w czasie podróży natrafili na jakąś stację, to najpewniej znajdą tą lokomotywę lub jej podobne.EMD SD40-2
Większa, sześcioosiowa lokomotywa „liniowa”, o mocy prawie 2500kW, powstała w połowie lat 60. Jest ona nadal często spotykana, wyprodukowano ponad 4000 tych pojazdów. Bardzo prawdopodobne jest, że gracze znajdę wiele tych lokomotyw na jednej bocznicy – spółki kolejowe w niewielkim stopniu złomowały swoje lokomotywy, a wiele sprawnych, choć już nie potrzebnych odstawiały. Gracze mogę też np. natrafić na jej mniejszą, czteroosiową wersję GP40-2.Obie lokomotywy nie mają w sobie elektroniki

EMD SD90
Jeżeli gracze podróżują po południu to bardzo prawdopodobne jest, że natrafią na dużą, sześcioosiową lokomotywę w żółto – szarym malowaniu. Jest to SD90, lokomotywa powstała w połowie lat 90. I jest używana tylko przed koleje Union Pacific. Ma moc prawie 4500 kW. Jest ona w ciągłym użyciu i jeżeli gracze ją znajdą to będą one znajdowały się najpewniej w tandemie.GE U30C
Jest to odpowiedź na rodzinę lokomotyw SD40. Posiada podobną moc i wyprodukowano ją w nieco mniejszej ilości. Posiada podobną charakterystykę jak SD40. Istnieje także wersja czteroosiowa U30B.GE Dash 8 (840-B i 840-C)
Te lokomotywy o mocy 3000 kW powstały pod koniec lat 80. Wariant czteroosiowy (B) różni się od sześcioosiowego (C) tylko masą i liczbą osi. Łatwo ją rozpoznać po kanciastym wyglądzie. Najwięcej tych lokomotyw znajduje się w spółce Union Pacific (prawie 300).GE AC4400CW i AC6000CW
Są to najbardziej popularne lokomotywy ostatnich lat, o mocy 3300kW i 4500kW. Obie są sześcioosiowe i jedne z najbardziej nowoczesnych, z dużą ilością elektroniki, umożliwiającej bardziej efektywne hamowanie oraz mniejsze zużycie paliwa. Powstały w połowie lat 90.To tylko wybrane przykłady, typów lokomotyw w USA jest od groma.

Niestety lokomotywy nie nadają się do podróżowania samą lokomotywą bez wagonów, jeżeli nawet tor będą w dobrym stanie: ich ogromne silniki zużywają ogromne ilości ropy (tak, na szczęście wszystkie to diesle). Lokomotywa musi więc na siebie zarabiać. Więc być może w takim Texasie używają nadal kilku lokomotyw, może niewielkich, ale jednak. Texas to rolnicza kraina, a zboże najlepiej jest transportować koleją, podobnie jak inne płody rolne. Transport kolejowy to transport masowy. Być może graczom uda się przejechać na drezynie, co dostarczy im niezapomnianych chwil.

To były tylko lokomotywy, więc zapytacie pewnie, gdzie są wagony? Oczywiście są, nie zdziwiłbym się, gdyby ich było z milion, albo jeszcze więcej, w USA pociągi o długości prawie 3 kilometrów to standard. Choć pewnie dużo z nich nie przetrwała próby czasu, to nadal jest ich „full”. Tuzin takich boxcarów (czyli wagonów do przewozu drobnicy, z dachem, ścianami i drzwiami) może posłużyć za niewielkie osiedle mieszkaniowe na terenie starego yardu, czyli stacji towarowej (jak bym użył wyrażenia stacja rozrządowa to bym wprowadził jeszcze większy Chaos, a Moloch by mi pogratulował  ).

Pytacie pewnie, dlaczego uwziąłem się na ten Texas? Proste, tam infrastruktura kolejowa miała największe szanse przetrwać. Nie zastała wchłonięta przez Neo-dżunglę, nie została zniszczona przez bomby atomowe, ani nie została zasypana piaskami pustyń. Jeżeli nawet tory przetrwały rok 2020, nie oznacza, że przetrwały kolejne 30 lat: podkłady można przecież spalić na ognisku (ale będzie dużo dymu ze świństw którymi je konserwowano), a szyny pocięte na mniejsze kawałki są idealne jako belki podczas budowy różnego rodzaju budynków. A gwoździe (szpilki którymi mocowano szyny do podkładów) w ostateczności mogą posłużyć jako broń. A taka lokomotywa to także nie lada gratka, kilka silników w jednym miejscu…
Gracze powinni często widzieć jakąś linię kolejową, szczególnie w okolicach większych miast, gdzie krzyżowały się dziesiątki linii kolejowych, zapewniając transport w resztę kraju.


Mapa pokazuje schemat linii kolejowych w USA tylko tzw. „Pierwszej Klasy”, czyli są to linie główne. Poza tymi pokazanymi na mapie jest wiele linii Drugiej i Trzeciej Klasy. Stan na rok 2006.

Źródła:
en.wikipedia.org – mapa sieci kolejowej
RailPictures.Net - The BEST railroad photos on the 'net! – zdjęcia lokomotyw
Neuroshima 1.5
Wiedza własna
 
__________________
Życie społeczne to sztuka
wbijania innym noży w plecy
i udawania
że własne plecy ma się czyste

Ostatnio edytowane przez JohnyTRS : 13-04-2010 o 18:53.
JohnyTRS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem