Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22-04-2010, 22:21   #3
Diriad
 
Diriad's Avatar
 
Reputacja: 1 Diriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnieDiriad jest jak niezastąpione światło przewodnie
No patrzcie, vigo staje się forumowym opowiadaniopisarzem

To tak...
Przeczytałem. I raz, że jest tego tyciunio, dwa, że mam trochę zastrzeżeń.

Pierwsze jest dość kluczowe. OK, przybywając do miasta chciał mieszkańców oszukać, ale... nie zrobił tego. Fartem bo fartem, ale ubił maszkarę bez niczyjej pomocy, nikt go nie wyręczył ani nic. Więc skąd ciągłe podkreślanie, że "ach, jak to ja nie zasłużyłem i oszukuję tych biednych ludzi"?

Drugie co do narracji. Trzeci akapit do wywalenia. Najkrócej mówiąc. Nie pasuje nijak do reszty - wszystko jest klasyczną subiektywną narracją pierwszoosobową, a tu nagle ni stąd ni zowąd wyskakujesz z "gałęźmi strzepującymi z siebie warstwę białego puchu". Nie leży też zupełnie w klimacie - lekkim i niezobowiązującym gdzie indziej, a w tym akapicie impresjonistyczno-liryczno-jakimś takim.

Trzy - w sumie to nie opowiadanie, tylko niewielkie preludium. Zakładam, że w założeniu coś będzie dalej

Cztery - no tak, Baal to w istocie nie jest... neutralna nazwa dla miasta.

Z uwag poza tym - taki sobie tekst, z przeczytania którego nic nie wynika. Nie żeby to była męka przez niego przebrnąć, ale też człowiek (a w każdym razie ja) nie czuje satysfakcji, że go przeczytał.

No, to chyba tyle.
 
__________________
Et tant pis si on me dit que c'est de la folie - a partir d'aujourd'hui, je veux une autre vie!
Et tant pis si on me dit que c'est une hérésie - pour moi, la vraie vie, c'est celle que l'on choisit!
Diriad jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem