Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-11-2010, 13:32   #9
deMaus
 
deMaus's Avatar
 
Reputacja: 1 deMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumnydeMaus ma z czego być dumny
Miles zastanawiał się przez chwile z ręką nad panelem nad zdaniem Hernandeza o humorkach statku, był to jeden z tych zwrotów, których powstawania za nic nie mógł zrozumieć, jednak po chwili pomyślał, że w tym wypadku miało to jedynie na celu przekonanie reszty załogi do przyjęcia na pokład inżyniera Scotta. Cóż Miles położył rękę na panelu i rozpoczął badanie systemów statku. Już po kilku chwilach wiedział, że w tym systemie zdoła opanować w pełni najwyżej jedne podsystem, no może jeden i pół, tak czy tak jeśli przejmie napęd, to w dużej części będzie musiał nawigować ręcznie. Rozpoczął połączenie z systemem napędu statku, jednak w tym momencie coś zauważył. Mianowicie system statku to jedynie interfejs przystosowany dla ludzi, albo raczej członków Federacji, pod nim był drugi, jakby uśpiony. Po chwili badania okazało się, że nie jest uśpiony a jedynie na tyle szybki, że komendy z systemu M-15 Isolinear IV realizuje tak szybko, że stan bezczynności jest większością jego czynności. Najnowszy system Federacji, pochłania 5, może maksymalnie 7% możliwości systemu ukrytego.
Miles zafascynowany odkryciem, spróbował zbadać nowy system, jednak nie odpowiadał na żadne komunikaty w języku maszynowym. Jednak po chwili zorientował się, że przejawia ona ślady inteligencji, wysyłała mu odpowiedzi, pseudo pytania, aby go wybadać. Przypomniało mu to jego pierwsze dni istnienia, kiedy nie znał jeszcze form komunikacji. Spróbował tego co robili z nim inżynierowie. Wysłał do obcego systemu ciąg informacji matematycznych, od najprostszych 1+1=2, 2+2=4, do bardziej skomplikowanych, w ułamku sekundy dostał rozwinięcia ciągów. Spróbował następnego etapu, wysłał do obcego systemu encyklopedię, hasło, obraz i definicja. Po przesłaniu całości zamierzał wysłać komunikat “czym jesteś” jednak zanim to zrobił otrzymał potężny ładunek informacji, także na zasadzie hasło, obraz, definicja. Na szczęście jego refleks wystarczył aby w ułamku sekundy się odłączyć. Szybko obliczył, że przy takim strumieniu informacji, po około 1 sekundzie jego zasoby pamięci zostały zapełnione i prawdo podobnie jednocześnie zniszczone.
- Mamy problem - powiedział do załogi. wrócił ostrożnie do panelu i sprawdził błyskawicznie, czy może mieć dostęp do interfejsu, bez komunikacji z obcym systemem. Po szybkim sprawdzeniu, że da radę komunikować się ze statkiem bez angażowania obcego systemu, przejmuje sterowanie napędem i część sterowania układami nawigacji. Przesyła krótką informację iż startują, pamiętając aby nie podawać, nazwy statku, i powoli wychodzi z doków.


Po wyjściu z doków, Miles wstał od konsoli. Statek wyszedł już nawet ze strefy doków jednak komputer dalej prowadził statek z prędkością manewrową po tym jak Miles zablokował uruchomienie sekwencji autopilota i wejście w nadprzestrzeń.
- Panie Scott, o ile dobrze rozumiem, jest pan zapoznany ze specyfikacją statku, i pochodzeniem planów. Proszę mi powiedzieć wszystko co wie pan o obcym systemie. Czy mamy do czynienia z Obcą sztuczną inteligencją? A jeśli tak, to jak się z nią komunikujecie? Może to być istotne, bo jeśli się ocknie z letargu w jakim jest obecnie, to na pewno nie ucieszy się z tego, że jest ograniczona naszym systemem. A nie będzie miała żadnych problemów aby pokonać te ograniczenia. -
- Ze specyfikacją statku tak, z pochodzeniem planów - nie. Obcym systemie znaczy? - Scott spojrzał na Milesa, na pozostałych i ponownie na androida - Jakim obcym systemie? Dostarczono plany, które musieliśmy w trakcie budowy trochę zmodyfikować, ale tych zmian jeszcze nie widać, bo statek ma gotowe tylko pokłady 15-ty, 16-ty i 17-ty, na którym się znajdujemy. Poza planami dostarczono silniki, generator, komputer sterowania nawigacją i silnikami... a i jakieś poboczne układy. Nie jestem informatykiem nie mogę więc podać dokładnej specyfikacji...
Miles zwrócił się do Hernandeza: - Kapitanie, prosiłbym abyśmy na chwilę mogli porozmawiać bez Pana Scotta. Aby pana uspokoić - zwrócił się do Martego - o nic Pana nie podejrzewam, ale prawdopodobnie posiadamy wiedzę o tym statku, która nie jest dla pana dostępna, a nie chciałbym łamać klauzuli tajności. -
- OK, nie ma problemu - Scott uśmiechnął się i po chwili zniknął za drzwiami.
Michael do tej pory obserwował wszystko, nie odzywając się słowem. Okręt faktycznie wydawał się nowoczesny, cała ta sytuacja była jednakże niepokojąca. Gdy Miles zwrócił się do niego z prośbą, tylko kiwnął głową. Nawet nie ucieszył się z powodu nazwania go kapitanem, wydawało się, że ten rejs nie będzie taki prosty i przyjemny
-Pierwszy - odwzajemnił się Androidowi tą samą tytulaturą -Masz coś ciekawego do przekazania o tym statku? -
- Tak, po pierwsze jesteśmy w stanie nim dolecieć do ziemi, prawdopodobnie bez komplikacji, chwilowo system M-15 Isolinear IV skutecznie trzyma obcą inteligencję w stanie uśpienia. Mamy dostęp do napędu Warp, oraz podstawowych systemów. Z drugiej strony, o ile system M-15 Isolinear III zainstalowany na statku Enterprise-D klasy Galaxy jest o 50% wolniejszy od wersji zainstalowanej tu, To Obcy system potrzebuje tylko 5 może 7% mocy, aby w pełni go obsłużyć. Porozumiałem się z nim na zasadzie prostej matematyki. - Miles opisał co zrobił i czego doświadczył - Zastanawiam się, czy ktoś w ogóle próbował nawiązać kontakt z tą inteligencją, przypomina mi dokładnie moje początki. Mianowicie mój mózg, choć posiadał dużą percepcję, nie nawiązywał sam z siebie kontaktu. Pierwsze moje przebłyski świadomości to odpowiedzi na kontakt z zewnątrz i nauka komunikacji. Ten system zachowuje się identycznie. Jeśli przejawi wzorce podobne do mnie, to powinien za jakiś czas na podstawie danych które mu dostarczyłem opanować zrozumiałą dla mnie komunikację, co powinno znacząco zwiększyć możliwości statku. Ale o ile to naprawdę obca technologia, to może to być na tyle ryzykowne, że mogą w niej pozostać jakieś przebłyski starej kultury, której nie znamy. Z dużym prawdopodobieństwem mogę jednak stwierdzić, że jest tu taka zależność jak ze mną i ten system przyjmie takie wzorce jakie mu podamy. Mamy zasadniczo dwie możliwości, możemy za jakiś czas ponowić próbę kontaktu z tą inteligencją, albo pozostawić ją uśpioną i tym samym, lecieć dalej licząc na to, że sama się nie wymknie spod nadzoru systemu M-15 Isolinear IV - Miles bardzo chciał ponowić kontakt, choć obie opcje wydawały się równie logiczne. Wręcz opcja, aby zostawić obcą inteligencję uśpioną wydawała się rozsądniejsza, w jego mniemaniu istniała duża szansa, że obcy system przyjął dane podane przez niego jako informacje od federacyjnego interfejsu, i po udzieleniu odpowiedzi, nie będzie ich dodatkowo badał. Maile zastanawiał się także, czego mogli by się dowiedzieć od tak potężnego umysłu. W końcu już jego pozytronowy mózg przewyższał zdolnościami obliczeniowymi większość żywych istot. Oczywiście miał ograniczenia, ale był też zaledwie ułamkiem mocy w stosunku do obcego systemu. Z pewnością zrobi wszystko, aby przekazać swoje uwagi, dowództwu floty, i nawet jeśli badania nad statkiem zostaną wstrzymane, to można badać sama obcą inteligencję.
 
deMaus jest offline