Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 15-07-2006, 16:54   #5
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Sztuka japońska z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie



Wystawą tą Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha rozpoczyna serię prezentacji rozmaitych większych kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu , znajdujących się w Polsce. Rozpoczynamy od pokazania sztuki japońskiej , zgromadzonej przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
Muzeum Narodowe w Warszawie , założone w 1916 roku , bardzo wcześnie zaczęło gromadzić dzieła sztuki pochodzące z rozmaitych odległych krain. Wprawdzie zabytki zgromadzone w kolejnych dziesiątkach lat istnienia Muzeum Narodowego w Warszawie uległy zniszczeniu lub rozproszeniu w czasie drugiej wojny światowej , lecz kolejne darowizny na rzecz Muzeum lub innego rodzaju nabytki spowodowały, że obecnie istnieje tam cenna kolekcja sztuki japońskiej. Sztuce japońskiej przypadła więc wiodąca rola w zakresie reprezentowania sztuki i kultury egzotycznych krain. Muzeum warszawskie może poszczycić się liczącą około 2000 obiektów , cenną kolekcja, należącą do największych w Polsce i ważniejszych w Europie Środkowej. Zebrane dzieła sztuki to malarstwo, rzeźba, grafika i rzemiosło artystyczne pochodzące przede wszystkim z okresów Edo (1603-1868) i Meiji (1868-1912), a także dalej z wieku XX aż po lata siedemdziesiąte. Reprezentują one w ciekawy sposób i są świadectwem kierunków rozwoju sztuki w Japonii w tym okresie.
Zaplanowana przez nas wystawa zaprezentuje również - innych niż krakowscy -kolekcjonerów sztuki japońskiej w Polsce . Będzie to ilustracja ciekawej sytuacji. Bowiem Warszawie właśnie w pierwotnych planach miała zostać ofiarowana obecnie znajdująca się w Krakowie japońska kolekcja największego polskiego kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego. Brak zainteresowania okazał się jednak chwilowy i w Warszawie zaczęła powstawać kolekcja sztuki japońskiej z darowizn i zapisów innych osób. Kolekcjonerzy , którzy ofiarowali swe zbiory Warszawie pochodzili z rozmaitych kręgów społeczeństwa. Na szczególna uwagę zasługiwać też będzie fakt, że wybitna postać w dziejach kultury i polityki polskiej Ignacy Jan Paderewski ofiarował znaczny zbiór dzieł sztuki dalekowschodnich w tym i japońskich Muzeum Narodowemu w Warszawie. Będziemy więc mogli przyjrzeć się tej interesującej kolekcji.
Mamy nadzieję, że krakowska publiczność, obeznana już z kolekcją krakowską, powstałą z darów Feliksa Jasielskiego i innych kolekcjonerów, tą wystawą otrzyma możliwość porównania zawartości obu zbiorów, a pozostała publiczność będzie mogła zapoznać się ze sztuką japońską doskonale reprezentowaną w kolekcji warszawskiej. (Portal Architektury w-a.pl)
 
Sayane jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem