Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 25-01-2011, 11:15   #6
nojann
 
Reputacja: 1 nojann nie jest za bardzo znany
Ja problem widzę Generalnie zgadzam się z wszystkimi wytłuszczonymi zarzutami co do PBF.

Za zbytnie skupianie się na przeżyciach postaci przerzuciłbym jednak większość winy na MG. To MG określa zasady panujące na danej sesji. Wystarczy że MG napisze: "Nie piszemy o emocjach, nie piszemy o wewnętrznych przeżyciach, piszemy o działaniach swoich postaci. Jedyne miejsce na gdzie możecie ujawnić emocje Waszych postaci to ich zachowanie". Nie wystarczy? U mnie na sesji - niestety zaginionej w trakcie lastinnowej katastrofy - napisałem coś takiego i nie było problemu, że ktoś pisze 300 słów, które nikomu po nic nie są. Sesja zaczynała się treściwie.

Dużo problemów z PBF (tych opisanych przez Avarona) wynika z gloryfikacji storytellingu jako najlepszego/najdojrzalszego z możliwych stylów grania w RPG i jego połączenia z formą pisaną gry na forum. Kto sobie wyobraża storytelling na żywo, gdzie każdy gracz opisuje, co czuje, jak statek na którym płynie grupa zaczyna tonąć? Jakby gracze zaczęli mi opisywać, że ich bohater się boi, bo w młodości prawie utopił się w wannie i zacząłby opisywać tę całą sytuację, to chyba by mnie szlag trafił. Storytelling jest zabójstwem dla PBF. Nikogo nie interesuje, co bohater czuje. To, co bohater czuje, jest istotne dla gracza, żeby REALNIE odgrywał swoją postać. Czasem odczucie może zamknąć się w jednym geście, albo w jednym zdaniu wypowiedzianym przez postać. To zachowania powinny być kwintesencją gry na forum. Pomijając przy tym oczywisty fakt, że postać, która nie opisuje swoich przeżyć wewnętrznych staje się bardziej tajemnicza, niepoznana dla postaci innych graczy, co też prowokuje interakcję. Inni gracze mogą chcieć się dowiedzieć, co inne postacie myślą, kim są. Zaczynają rozmawiać ze sobą.

Uważam, że MG powinien też zakomunikować, że gracze nie muszą pisać postów na A4, żeby pokazać, że są dobrymi graczami. Nie ilość, a jakość się liczy. Wg mnie oddolne ograniczenia na długość postów graczy są bezsensowne - no chyba że powinny to być ograniczenia naprawdę minimalne typu "minimalnie 5 zdań", a nie "solidny post objętości co najmniej A4 raz na 4 dni".

Historia postaci rzeczywiście często jest zbędna, nie wnosi nic do gry. Ja jako gracz siedzę, wymyślam, żeby było ciekawie, żeby dać mistrzowi gry motywy z historii postaci, które może pociągnąć gdzieś fabularnie, a to wszystko jest jakby zapominane, kiedy zaczyna się sesja. Mój czas właściwie zostaje stracony. O wiele lepiej by było, gdyby MG wziął po jednym z wątków z historii postaci i wplótł go w wymyśloną przez siebie fabułę, a najlepiej powiązał go dodatkowo z historiami innych BG. Jeśli takiej możliwości nie ma, to zawsze można troszkę zmodyfikować historię BG we współpracy z graczami.

Fajnie Avaron, że poruszyłeś tę kwestię - zdaje mi się, że ten temat może sporo dobrego wnieść do jakości i grywalności sesji na tym forum. A może by tak jakiś manifest dotyczący dobrych praktyk PBF stworzyć? Taką naszą "Dogmę 2011". Mówię serio. Co Wy na to?

Cytat:
Napisał Witch Elf Zobacz post
Ja na ten przykład lubię wiedzieć co dzieje się w głowie postaci, co czuje.
A nie wolałabyś się sama móc domyślać na podstawie zachowania danej postaci, niż mieć wszystko podane na tacy. Wg mnie podawanie na tacy straszliwie psuje klimat sesji.
 

Ostatnio edytowane przez nojann : 25-01-2011 o 11:22.
nojann jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem