Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04-02-2011, 20:23   #4
Anonim
 
Reputacja: 1 Anonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputacjęAnonim ma wspaniałą reputację
Używałem w sumie trzech metod przyznawania punktów doświadczenia i wydawania ich przez graczy, a każde z nich tworzyłem na poczekaniu i całkiem nieźle funkcjonowały.

Metoda punktowa natychmiastowa:
- wcześniej wymienione akcje wywołują określone skutki w postaci wzmocnienia postaci
- wcześniej również jest powiedziane ile punktów dostaje BG za określoną czynność
- gracze natychmiast po otrzymaniu punktów mogą je wydać w temacie komentarzy, a MG uwzględnia wzmocnienie postaci w kolejnym odpisie (lub nawet gracz sam je uwzględnia jeśli jest pewien ilości punktów, które powinien otrzymać)

Metoda punktów orientacyjnych:
- kampania jest podzielona na punkty orientacyjne, które zazwyczaj dzielą kampanię na przygody, ale czasem również odzwierciedlają "przerwę pomiędzy sesjami" w rozumieniu sesji rpg na żywo
- gracze wydają swoje punkty w momencie punktu orientacyjnego, ale dla realiów świata gry nic szczególnego się nie dzieje

Metoda odcinków serialu:
- docelowo najbardziej realistyczna
- na zakończenie przygody gracze otrzymują punkty doświadczenia postaci, które mogą natychmiast wydać
- w realiach świata gry mija czas, w którym BG trenują, ale trening ten nie jest odegrany
- kolejna przygoda niczym kolejny odcinek serialu zaczyna się z już wzmocnioną drużyną

Cytat:
Napisał Qumi Zobacz post
W podręcznikach często pojawia się opinia jakoby najlepiej dawać pdki na końcu jednego spotkania. W nowszych podręcznikach do nowych systemów, jak choćby Wolsung czy Klanarchia, mowa jest nawet o pdk'ach za sam udział w sesji. Na forum jest to w sumie nie możliwe. Sesja trwa cały czas, nie ma jako takich spotkać. Kiedy więc dawać doświadczenie graczom? Po 2-3 stronach sesji? Po walkach? Kiedy zdobędą "level"? Po jednym dniu w świecie gry (rano po nocy)?
Jeśli chodzi jak dokładniej to prócz tego co wymieniłem w "Punktowa natychmiastowa" całkiem niezłym patentem jest przyznawanie PD za różne osiągnięcia (np do zwiększania atrybutów) jak i dawanie wszystkim po równo PD2 (np do zwiększania umiejętności) w postaci czasu, który mogą rozdzielić na różnego rodzaju treningi.

A w tych sesjach z długimi wypowiedziami to chyba najlepiej będzie pasować metoda Punktów Orientacyjnych, bo Punktowa Natychmiastowa sprawi, że każda nowa wypowiedź gracza skutkować będzie punktami doświadczenia, a Odcinki Serialu sprawią, że gracze rzucą się na odgrywnie scen życia codziennego i treningów.

Cytat:
Napisał Tadeus Zobacz post
Zacznę od sprawy ogólnej i dla mnie najważniejszej w tym temacie.

Jako MG bardzo chętnie dawałbym dużo i często. Jest tylko jeden powód, dla którego nie robię tego we wszystkich drużynach - gracze. PD'ki to dla większości graczy o dziwo nie przyjemność, ale straszny wysiłek i komplikacja sesji! Na kolanach muszę prosić żeby łaskawie sobie je gdzieś dodali i mnie o tym poinformowali, a edycja karty postaci w panelu to już w ogóle koniec świata, tygodniami pisać do niektórych trzeba...

Z lenistwa daję więc jedynie wtedy, gdy przypadkiem wszyscy gracze w drużynie potrafią się sprawnie z nimi obchodzić.

A kiedy? Pod koniec fabularnych jednostek. Jeśli sesja podzielona jest na rozdziały/akty to wtedy. Inaczej w chwilach "odpoczynku" między akcją.
Dużo i często? Poprowadziłem kiedyś sesję "od zera do epickiego bohatera" i w pewnym momencie po prostu BG nic nie zatrzymuje i tak naprawdę, żeby kompletnie nie odrzucać realizmu można pokusić się o jeden epicki cel po osiągnięciu którego kampania kończy się. Akurat w tej kampanii epickim celem drużyny było wyeliminowanie postaci jednego z graczy, który poprzez zdradę uzyskał największą moc.

Co to za gracze, którzy nie lubią punktów doświadczenia? Nic ich nie obchodzą ich postacie?
 
Anonim jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem