Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-02-2011, 04:23   #4
Yelonek
 
Reputacja: 1 Yelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłośćYelonek ma wspaniałą przyszłość
Drugą część zagadek pisałem 2x: raz padł komp, raz błąd ffoxa i nie przywróciło sesji, więc pozwolę sobie pisać sucho i bez elabotaryjnych opisów z racji niemałej furii.

Nazwa: Zabawa czasem
Typ: do każdego klimatu
Opis: Dajemy graczowi narzędzie pozwalające manipulować czasem w małym zakresie. Odmładzanie/postarzanie/spowalnianie czasu w zupełności wystarczy. Od tej pory liczba zastosowań w małych zagadkach będzie w zasadzie nieskończona: orkowie uciekali i chcąc opóźnić pościg - przecięli most linowy. Gracze potrzebują jedynie odmłodzić most do stanu sprzed przecięcia. Innym razem trzeba dostać się gdzieś wysoko, a jedyna skrzynka mogąca służyć za podest jest przerdzewiała i sama z siebie się już rozpadła. Czasem wręcz przeciwnie - potrzeba nam zmusić metalowe drzwi do rozpadnięcie się na kawałki, albo chociaż osłabienia ich w wyniku rdzy. Osobiście stosowałem motyw w sytuacji, gdy gracz ścigani przez hordę kwasowych potworków zamknęli im drogę metalową kratę. Niestety, musieli tą samą drogą wrócić, a łatwopalne i kwasowe monstra potraktowali wcześniej ognień, toteż lina podnosząca kratę przepaliła się. Efekt: gracze musieli odmłodzić kratą i linę, a z racji że po puszczeniu dźwigni krata spadała - spowolnić czas, a przy tym tempo jej spadania by ostatnia osoba przeszła.
Poziom trudności: 3/10 aczkolwiek im więcej czasu minie od ostatniego użycia urządzenie, tym większe ryzyko, że gracze w ogóle o nim zapomną i sesja stanie w martwym punkcie.

Nazwa: Czasówka i zgranie
Typ: podstawowa matematyka [ew. podstawa tańca ]
Opis: Do zagadki wystarczy umiejętność liczenia w pamięci w zakresie 1-10 [chyba że MG jest wredny, to i do miliona]. Umieszczamy na drodze graczy pułapki aktywujące się czasowo: pierwsza w pierwszej sekundzie, druga w drugiej, trzecia w pierwszej, czwarta w drugiej itd. Jedna z graczek na mojej sesji stwierdziła że pułapki odpalają się w rytmie walca i w ten sposób je ominęła.
Poziom trudności: Zazwyczaj 3/10

Nazwa: System liczbowy
Typ: podstawowa matma, pasuje do każdego klimatu
Opis: Rodzaj zagadki wymagający przygotowania ze względu na fakt przeliczenia wszystkiego w głowie by całość się zgadzała. Ja osobiście stosowałem zagadkę dwukrotnie: raz szaman zwierzołaków w warhammerze przeliczył ilość dni w systemie dziewiątkowym do najazdu na miasto, a drugi raz gracze znaleźli ładunki wybuchowe obcej rasy z detonarami z ichniejszymi liczbami [system 24-kowy, ichniejsza jednostka czasu to 1.5 sekundy, musieli stworzyć jednoczesny wybuch swoich i znalezionych ładunków by zniszczyć bramę].
Poziom trudności: 5/10

Nazwa: Programowanie robota
Typ: hmmm... informatyka?
Opis: Na wstępie zaznaczam, że wsiąkła mi NIESTETY rozpiska całej zagadki, ale wzorowana była na grze "COLOBOT". Polegała na zaprogramowaniu robota do wykonania określonego zadania by móc przejśc dalej używając jedynie kilku dostępnych komend: /radar {nazwa obiektu} - wykrywało znany programowi obiekt, /move X - poruszenie się w metrach, /turn - obrót o X stopni, /activate {nazwa} - użycie obiektu zewnętrznego lub wbudowanego w robota.
Uwaga: Im więcej komend, tym większe ryzyko bugu ;]
Poziom trudności: 3/10

Nazwa: Push the button... Za dużo sugar babes ;]
Typ: w miarę racjonalne myślenie; klimat raczej fantasy
Opis: Najprościej [ponownie] będzie mi to odzwierciedlić przykładem. W trakcie kampanii przewijało się nazwisko klanu/rodu wampirów Vintrebert'ów. Następnie wśród dzienników osób powiązanych z rodem, gracze mogli znaleźć klucz [osobiście podarłem go i zrobiłem zeń puzzle]:

Następnie, podczas gry i odpowiednim rozwinięciu fabuły, zdobyli pierścień rodowy Vintrebert oraz znaleźli grób jednego spośród nich. Na wieku trumny znajdowało się żłobione miejsce na pierścień, które po przekręceniu powodowało pojawienie się guziczków, które po wciśnięciu powracały do pozycji wyjściowej [nie blokowały się wciśnięte].
Tabliczka wyglądała następująco:

Poziom trudności: Aby ocenić, rozwiąź i w komentarzu daj zdjęcie z literkami a obok numerkiem od którego zacząłeś bądź zaczęłaś wciskać aż po ostatni.

Nazwa: Pionki
Typ: Logiczne myślenie, raczej fantasy.
Opis: Osobiście nawiązałem to do rejonu wojny tworząc kwadratowy obszar mapy 4x4 prowincje i dołączając tekst o przebiegu wojny [wojska, fortyfikacje itd, jak zmieniały się losy]. Gracza zadaniem jest odtworzyć wojnę używając jedynie figur szachowych: pionków, wież [fortyfikacji], króla [dowódcy] itd przesuwając ich odpowiednio po polach. Sposób nagrody do wyboru.
Poziom trudności: 3/10
 
__________________
I Don't Care If Your World Is Ending Today
'Cause I Wasn't Invited To It Anyway
Yelonek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem