Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01-03-2011, 19:53   #3
Velg
Konto usunięte
 
Velg's Avatar
 
Reputacja: 1 Velg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetnyVelg jest po prostu świetny
Jakkolwiek nie wierzę, że kogoś znajdę, zawsze dobrze dostarczyć trochę materiałów o Smokach

I prosiłbym, aby tego posta nie kasowano, ani nie spajano z poprzednim – jeśli kiedyś jeszcze poprowadzę sesję z udziałem Smoków, będzie mi znacznie łatwiej linkować bezpośrednio tego posta, aniżeli pisać to na nowo

Kilka pojęć i wyjaśnień

- smocze wyniesienie – jako jedyne ze spotykanych w Kreacji wyniesień ma naturę fizyczną. Oznacza to, że jego „nośnikiem” nie jest dusza, a ciało. Sprawia to, że jako jedyne jest w pewnym stopniu dziedziczne – choć zdarzają się również rzadkie, spontaniczne wyniesienia.

- Szkarłatna Cesarzowa – władczyni Błogosławionej Wyspy i twórczyni Szkarłatnego Cesarstwa, od niedawna uważana za zaginioną. Jej imię dawno już zapomniano – i właściwie zlała się w jedno ze swoim tytułem. Wiadomo o niej, że jest potężnym Smokiem, acz na temat jej żywiołu można jedynie spekulować.

- Dynastia i Dynaści – Wielkie Rody, wywodzące się bezpośrednio od dzieci Szkarłatnej Cesarzowej. Ponieważ legimityzacją władzy tychże Smoków ma być wspólne pochodzenie, utrzymuje się pozory bezpośredniego pochodzenia wszystkich Smoków od Cesarzowej. Narzędziem ku temu jest adoptia – do Wielkich Rodów przyjmowane są tzw. zagubione jaja.

- Wielki Ród – część Dynastii wywodząca się od jednego dziecka Cesarzowej. W ich łonie wyróżniają się domy, czyli mniejsze jednostki, pochodzące od szczególnie sławnego potomka. Członkowie domu dzielą ze sobą wspólną siedzibę, zazwyczaj różną od tej rodowej. Niemniej, nie każdy członek rodu do nich przynależy.

- nazewnictwo Smoków – zwyczajowo, najpierw podaje się nazwę rodu, później ewentualną nazwę domu, a na końcu – imię własne. Tak więc, Myrrun z rodu Ragara jest Ragarą Myrrunem, a Avaku z domu Devonah, będącego częscią rodu Cynis – Cynisem Devonahem Avaku.

- zagubione jaja – używana przez Dynastów nazwa, określająca Smoki wyniesione spoza Dynastii. Wedle stanowiska Błogosławionej Wyspy przedstawiani są oni jako Smoki odłączone od rodziny – które należy dla ich własnego dobra włączyć do Wielkich Rodów.

- Nieskalana Wiara – oficjalna religia Błogosławionej Wyspy. Podkreśla wagę jedności – i uczy, że w zjednoczeniu można pójść naprzód w kole reinkarnacji, dochodząc aż do chwili smoczego wyniesienia. Smoki właśnie mają być najwyższą formą uosobienia Smoków Żywiołu – które odzwierciedlać mają ideał. Zapewnia to legimityzację dla Smoczej władzy nad Kreacją. Jednocześnie zaś, Anatemy (wyniesieni Niebios) mają iść w przeciwnym kierunku – wyłamywać się z jedności i przez to zasługiwać na zatracenie.

- aspekty wielkich rodów – większość rodów, prócz Nellensów, posiada przewagę jakiegoś żywiołu pośród smoczych wyniesień. Uznawane jest to za znak czystości krwi – zupełnie niesłusznie, gdyż pomiędzy tymi dwoma rzeczami nie ma żadnego związku.

Jedenaście Wielkich Rodów Błogosławionej Wyspy

1. Wielki Ród Cathak
– ród żywiołu ognia. Znany jest z pobożności, pasji i swoistej dyscypliny, realizując tym samym stereotyp Smoka swego żywiołu. Przysparza im to niemałej sławy i poważania: obok sławnych filozofów posiada zadziwiająco wielu wielkich dowódców i bohaterów wojennych... jednak równocześnie kosztuje dużo żywotów. Jedynie szybkie tempo płodzenia oraz częste wyniesienia kolejnych potomków ratują ród przed deficytem Smoków. Nie podważa to jednak potęgi militarnej tegoż domu – jeszcze niedawno równie potężną armię posiadali Sesusi oraz cathakowi sojusznicy – ród Tepetów. Teraz jednak, po rzezi tepeckich legionów w Bitwie Zbędnej Krwi, Cathakowie posiadają bezkonkurencyjnie największą armię na Błogosławionej Wyspie. Nie zmieniło to jednak linii politycznej Cathaków – kierowani honorem, kontynuują dawny sojusz z Tepetami.

2. Wielki Ród Cynis – związany z żywiołem drewna ród posiada chyba najmocniej zszarganą reputację. Cynisów często uważa się za zdegenerowanych rozpustników i dekadentów. Nic dziwnego, gdyż mocą dekretu Szkarłatnej Cesarzowej ród ten posiada proregatywy gwarantujące mu monopol w takich sferach, jak choćby handel narkotykowy (dzielony z Gildią), rynek niewolników oraz prostytucja. Sprawia to, że ród jest bardzo bogaty, lecz jednocześnie powszechnie znienawidzony przez ludność satrapii Błogosławionej Wyspy, która kojarzy Cynisów z daninami niewolników i ogólnym uciskiem ze strony aparatu Szkarłatnego Cesarstwa. Jednocześnie, wojska rodowe nigdy nie grzeszyła najlepszą organizacją, a większość innych rodzin stara się unikać otwartych koneksji z tymże wielkim rodem. Odsuwa to go na pobocza polityki Błogosławionej Wyspy – trudno więc mówić o jakimś poważnym udziale Cynisów w wojnie o sukcesję.

3. Wielki Ród Iselsi – ród związany z żywiołem wody. Od kilkuset lat powszechnie uznawany jest za zniszczony – w związku z reperkusjami wiążącymi się z nieudanym zamachem stanu. Wiadomym jest, że większość starszych Iselsich, którzy zdołali uniknąć egzekucji, korzysta z azylu zapewnianego przez Usta Pokoju (arcykapłana Nieskalanej Wiary) we Wzniosłym Pałacu. To jednak jest tylko połowa prawdy o tym rodzie – Szkarłatna Cesarzowa dostrzegła w nim duży potencjał, i przyzwoliła na ewakuację młodszych członków rodu do satrapii Błogosławionej Wyspy. Tam kluczowi członkowie rodu otrzymali nową tożsamość, wraz z misję infiltracyji i zwalczania ruchów opozycyjnych wobec Błogosławionej Wyspy. Sytuacja rodu uległa komplikacji po zniknięciu Szkarłatnej Cesarzowej – gdyż praktycznie nikt nie jest świadomy odgrywanej przez nich roli. Czyni to korzystanie z zasobów Cesarstwa wysoce trudnym – i znacząco utrudnia torpedowanie nacisków na Usta Pokoju w celu wydania starszych członków w ręce władz.

4. Wielki Ród Ledaal – ród aspektu powietrza, odpowiadający za większość nauki na Błogosławionej Wyspie. Duża zasługa w tym Gwiezdnych tutorów, służących za zaufanych doradców rodu i, niejednokrotnie, jako guwernerowie młodych Smoków. Dostęp do sekretów nieznanych normalnemu śmiertelnikowi sprawia, że uczeni z tegoż rodu mogą przodować w większości sztuk. Nieobcy są im kronikarze opisujący przeszłe wydarzenia z niezwykłą dokładnością, wizjonerzy, przewidujący przyszłe zagrożenia, czy też teoretycy sztuk magicznych. W sferze politycznej, ród Ledaal niezwykle mocno obstaje przy jedności i integralności Cesarstwa. Liczy też, że zjednoczone siły Błogosławionej Wyspy posłużą do zwalczania zagrożenia prezentowanego przez nekrotyczne energie Podświata.

5. Wielki Ród Mnemon – ród aspektu ziemi, wywodzący się od Mnemon – największej czarodziejki Błogosławionej Wyspy. Przez inne rody postrzegany jest jako zagrożenie. Wpływają na to zarówno wielkie ambicje Mnemon, jak i forsowane przez nią paradygmaty wewnątrzrodowe. Wymaga ona od członków swego rodu krańcowej lojalności oraz stara się skierować ich ku sztuce czarnoksięskiej, w myśl swojej maksymy „wiedza jest potęgą”. Sprawia to, że Mnemoni są wyjątkowo jednolici – przynajmniej w zakresie, jaki zapewnić może nieustająca inwiligacja przez matriarchinię. W połączeniu z niezwykła czystością krwi, sprawiającą że wielu członków rodu zostaje wyniesionych przez smoków, czyni to Mnemon bardzo ważną graczką w polityce Cesarstwa. Niestety, jednocześnie sprawia to, że jej pretensji do tronu nie popiera właściwie nikt poza Sesusami.

6. Wielki Ród Nellens – jedyny ród wywodzący się od dziecka Szkarłatnej Cesarzowej i śmiertelnika. Przez to, Nellensi posiadają nietypową organizację. Dużą rolę wśród nich mają zwykli ludzie – którzy formują trzon gremium decyzyjnego. Sprawia to, że pozostałe rody nie darzą ich szacunkiem, przez co wewnątrz rodu występują dążenia do zachowania jednolitego frontu i zachowania znaczenia. Wyrazem tego jest np., że u Nellensów nie występują żadne domy. (przez co większość Nellensów żyje w jednym pałacu niemożebnych rozmiarów) Niemniej, Smoki Nellensów są często niezadowolone ze swojej pozycji – gdyż mimo tego, że szacunku wewnątrz rodu mają więcej niż ktokolwiek inny, często czują się „członkami drugiej kategorii”. Z drugiej strony, ród posiada najlepsze stosunki ze śmiertelnikami – i nie waha się używać adopcji śmiertelników do powiększenia swoich wpływów.

7. Wielki Ród Peleps – ród aspektu wody, z reputacją kłamców i manipulatorów. Pelepsowie znani są z niezwykłego poświęcenia w imię Szkarłatnej Cesarzowej, Cesarstwa i Nieskalanej Wiary – niestety, wedle wszelkich znaków są gotowi, żeby za nie poświęcać w pierwszej kolejności cudze życia. Przez to, jest to najbardziej znienawidzony ród Błogosławionej Wyspy. Niestety, z chwilą pozornego zniszczenia Iselsich, jest to również jedyny ród, który może sprawować pieczę nad Flotą Cesarską.

8. Wielki Ród Ragara – Ragarowie, drugi ród aspektu ziemi, są nieformalnie zwani Bankiem Cesarskim. Ma to źródło w wielkich bogactwach tego rodu, zdobytych poprzez lichwę. Proceder ten kontynuują do dzisiejszego czasu, acz zmieniło się ich modus operandi. Dnia dzisiejszego większa część pożyczek udzielana jest bezzwrotnie – osobom, które w oczywisty sposób nie mają możliwości ich zwrócić. Motywom takiego postępowania daleko jednak do dobroci – ród Ragara zazwyczaj w czasie późniejszym zwraca się do dłużnikom z prośbą o niemałe przysługi. W przypadku odmowy, postępowanie może się bardzo różnić – od brutalnej egzekucji w przypadku dłużników śmiertelnych, po kampanię oszczerstw i ostracyzm w przypadku zadłużonych Smoków. Zawsze jest to jednak dotkliwe – więc większość niespłacalnych dłużników woli nie dyskutować z Bankiem Cesarskim. Zdarzają się też pożyczki bez haczyków, dawane celem poprawy stosunków.

Bogactwa Ragarów są jednocześnie przyczyną, dla której nie mogą rościć nadziei na tron. Już dawno uwidocznił się sprzeciw innych rodów wobec odgrywania przez nich większej roli – głównie z obawy przed tym, co mogłyby zdziałać ichnie fundusze. Dlatego, polityka Ragarów zakłada względną neutralność – i próbę zadłużenia wszystkich pozostałych rodów.

9. Wielki Ród Sesus – sprzymierzony z Mnemonami wielki ród związany z ogniem. Przez pozostałych postrzegany jest prawie na zasadzie kompani najemniczej. W poglądzie tym jest już sporo racji – umiejętnie podsycane spory wewnątrz rodu sprawiły, że panuje w nim niemal całkowita militaryzacja. Sprawia to, że ród ten posiada jedną z najsilniejszych armii Błogosławionej Wyspy. Jest to jednak kolos na glinianych nogach, gdyż Sesusi nie posiadają zaplecza wystarczającego do utrzymania takowej armii. Nie pomaga nawet ich osławione okrucieństwo przy windykacji należności z włości. Wymusza to wynajmowanie części wojska pozostałym rodom, z czego wzięła się ich reputacja. Oczywiście, część mniejszych rodzin próbuje sprzeciwić się takowemu stanu rzeczy...

10. Wielki Ród Tepet – ród powiązany z powietrzem. Jeszcze niedawno, Tepetowie byli faworytami w wyścigu do Szkarłatnego Tronu. Mieli ku temu wszelkie predyspozycje – jedne z najlepszych legionów na Błogosławionej Wyspie, kompetentnych biurokratów i oficerów, dobrze funkcjonującą ekonomię... Dziś jest to jednak tylko przeszłość. Wszystko zmieniła niedawna wojna w Linowanie, toczona przez Błogosławioną Wyspę z Bykiem Północy, głównie siłami Tepetów. Na skutek chaosu po zniknięciu Szkarłatnej Cesarzowej, tepeckim wojska przerwano linie zaopatrzeniowych. Wówczas, losy wojny się odwróciły – i uradzono odwrót. Jednak, ze względu na czarnoksięstwo kręgu Byka Północy, jak i taktyczne błędy generała Arady, legiony Tepetów zostały zniszczone w Bitwie Zbędnej Krwii. Utracono pięć legionów, jednak znacznie bardziej dotkliwa była utrata wielu członków rodu. Ponieważ Tepetowie przeznaczyli na tą wojnę dużą część swoich środków, a Yurgen Kaneko żadnego Smoka żywego zostawiać w zwyczaju nie ma, zginęło około dwóch trzecich Tepetów. Nie dotknęło to jedynie warstwy militarnej rodu – zginęli również towarzyszący wojskom uczeni, dyplomaci, politycy... a nawet kilku biurokratów, przydzielonych do Północy.

Sprawiło to, że ród praktycznie pozbawiony został młodszych Smoków. Ster przejąć musieli starsi, często odwoływani z „emerytur”. Znacząco podminowało to walkę o tron – i sprawiło, że następne lata stać się miały dla nich walką o przetrwanie. Dokonywano masowych adopcji zagubionych jaj - Dokonywano masowych adopcji zagubionych jaj - i większość dzisiejszych Tepetów rekrutuje się spośród nich. Nie przywróciło to jednak dawnej chwały Tepetów - i w chwili obecnej główną nadzieją rodów jest charyzmatyczna Ejava, zwana Czarną Różą, której kandydatura do tronu Błogosławionej Wyspy cieszy się dość dużym poparciem. Sytuacji wcale nie poprawia fakt, że do rodu przynależy regent - niesławny z powodu nieudolności i niezwykle zepsutych zwyczajów Tepet Fokuf.

11. Wielki Ród V'neef – najmłodszy z wielkich rodów. Część członków się od V'neef – siedemdziesięciodwuletniej córki Szkarłatnej Cesarzowej, lecz większość została włączona do rodu poprzez urzędową adopcję. Można wręcz powiedzieć, że najzdolniejsze „zagubione jaja” ostatnich lat włączone zostały do tego rodu. W ramach proregatyw tegoż rodu znalazło się zwierzchnictwo nad flotą handlową – które, przy obrotności młodej V'neef, prędko wzbogaciło rodową kiesę. Niemniej, „młodość” tego klanu jest jego słabością – mimo iż sama V'neef ma mieć najczystszą krew w całym Cesarstwie, jej ród nie zdołał jeszcze stworzyć sobie trwałej pozycji na Wyspie.

Aspekty Smoków, czyli opis typów smoczego wyniesienia
... will be filled soon...

Moce Smoków
... will be filled soon...
 

Ostatnio edytowane przez Velg : 19-04-2011 o 18:25. Powód: Poprawa drobnych błędów.
Velg jest offline