Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12-03-2011, 11:55   #2
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 1 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
To zależy.

Czy pytasz o system SF czy system Hard SF. To dwie zupełnie różne rzeczy.

Jeżeli ktoś będzie poszukiwał systemu HSF to dla niego będzie ważne to co jest ważne dla tego gatunku. Bez udziwnień, modernizacji - snucie nowych wersji starych tematów: podróż kosmolotem, odkrycie obcej cywilizacji czy dokonanie genialnego wynalazku... HSF z natury swojej opiera się na rzetelnych podstawach naukowych i na tej bazie antycypuje przyszłość. Co ważne jednak przyszłość niespecjalnie odległą (bo po prostu nie da się naukowo ekstrapolować tysięcy lat i hard SF w roku 2738 to już nie HARD...).

Dla osób poszukujących systemu HSF te wszystkie techniczne szczególiki i zaprzęganie nauki do wyliczenia zużycia paliwa w czasie przelotu będą ważne. Tak jak najlepszym systemem dla studiujących matmę są KC...

Ja uważam jednak, że system SF (zresztą żaden system RPG) nie może być przeładowany technikaliami; realizm nie może się sprowadzać do setek obliczeń, które do niczego nie prowadzą; do konieczności przyswojenia sobie wiedzy, która nie jest potrzebna. RPG jest tylko jakąś symulacją dowolnego świata i te simsy, które przesuwamy nie muszą mieć naszego doktoratu z fizyki, żeby latać statkiem kosmicznym; nie muszą być po szkoleniu SEAL, aby grać komandosa...

RPG ma dać mi możliwość zagrania kim chcę i w jakich warunkach chcę; bez zważania na moje własne ograniczenia... System SF ma mi dać taką możliwość w świecie przyszłości. To jaki ten świat będzie - jest już zupełnie inną kwestią. Jedne światy mi się spodobają, inne nie. Ale szczerze - jak mam spędzić kilka godzin nad projektowaniem statku kosmicznego i wyliczaniem zużycia paliwa... Nie chce mi się - obliczeń inżynierskich mam dość w pracy.
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem