Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19-08-2006, 22:07   #27
teryniusz
 
Reputacja: 1 teryniusz ma wyłączoną reputację
Zasady opcjonalne do Warhammera - ciąg dalszy

Jeśli chodzi o skuteczność łuków to widziałem na NG film o łukach angielskich, w którym facet z długiego łuku przebijał zbroję płytową. O kolczudze nie wspomnę, bo ją dziurawił jak chciał. Nawet z dosyć dużej odległości (tam chyba ze 100 kroków) strzały z łuku(!) przebijały płytę zbroi. O bełtach nie wspomnę, bo te przebijały praktycznie każdą zbroję. Dlatego uważam, że w przypadku tych broni odpowiednio duża SE jest wymagana dla zapewnienia realizmu. Zawsze można powiedzieć na pocieszenie graczom, że gdy dostaną w kończynę to nie tracą tak dużo żyw
Co do broni palnej. Pokopałem trochę w necie i znalazłem ciekawy opis muszkietu (http://uzbrojenie.webpark.pl/muszkiet.htm). Napisano tam, że początkowo miał szybkostrzelność 1 strzał na godzinę, później 1 na 15 minut i wymagał specjalnego oparcia na lufę (w innym źródle napisano, że doświadczony muszkieter wystrzeliwał 1 strzał na 2 min). W takim razie można z muszkietu w Warhammerze zrobić mega potężną broń, bo jej wady pozwalają zachować równowagę gry.

Cytat ze strony www.husaria.jest.pl:

(...), ogień prowadzono ze znacznie bliższej odległości (z uwagi na niską celność). Różne kalibry (od 10 do ponad 20mm), różna jakość luf i różne wielkości ładunku prochowego powodowały, że każda z tych broni miała także inną siłę przebijającą. Największą miał oczywiście muszkiet, który z odległości 100m przebijał każdą zbroję (nawet husarską!). Strzał z arkebuza (nie mówiąc już o rusznicy) był znacznie słabszy (np. zbroja husarska chroniła przed nim, ale rajtarska już nie). Oprócz tego należałoby także wspomnieć o jeszcze jednym zjawisku mającym wpływ na skuteczność broni palnej. Chodzi o olbrzymią liczbę niewypałów jakie towarzyszyły strzałom z ówczesnej broni (więcej na ten temat i w ogóle na temat skuteczności i przydatności broni palnej na ówczesnym polu walki można przeczytać w części poświęconej taktyce i sposobom walki husarii). (...)

Cytat z www.kkr.nsc.pl:
(...)ręczna broń palna musiała o swoje miejsce na polu walki długo konkurować z łukiem i kuszą. Broń palna w pierwszych stadiach swojego rozwoju nie mogła się poszczycić ani szybkostrzelnością (1 strzał/10 minut, podczas gdy łuk - 10 strzał/minutę a kusza - 1 lub 2 bełty / minutę), ani zasięgiem (80metrów, dla porównania zasięg maksymalny łuku i kuszy ok. 150~200 metrów), i jedynie siłą przebicia broń palna mogła skutecznie rywalizować z kuszą. (...)

Może ktoś jeszcze znajdzie jakieś ciekawe informacje? Patrząc na to wszystko można wysunąć wniosek, że w przypadku broni dystansowych należałoby ewidentnie podnieść ich skuteczność. Jak widać broń palna mimo swej ogromnej siły przebicia, ma tyle wad, że jej stosowanie nastręcza wiele problemów, które rekompensują jej super parametry. Wdrażając się w ten temat stwierdziłem, że zwiększę SE broni palnych, wydłużę ich czas ładowania i zwiększę zawodność. Wtedy będzie realniej, ale wcale nie zaburzy to równowagi gry.
Tylko co z pospolitą i tak potężną kuszą?


P.S. Coś mi się wydaje, że wspólnymi siłami stworzymy 3ed Może warto pozbierać wszystko i wydać jako fan-moda?
 
__________________
TERYNIUSZ
=======
teryniusz@o2.pl
teryniusz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem