Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 20-04-2011, 09:53   #10
Heos
 
Heos's Avatar
 
Reputacja: 1 Heos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputacjęHeos ma wspaniałą reputację
W jednym z Maskońskich Kurdli był ciekawy artykuł na temat doświadczenia jak i zdobywania doświadczenia.
Błędne jest założenie, że gracze powinni dostawać punkty jedynie za dokonanie czegoś niezwykłego. Oczywiście, że ma to znaczenie jeżeli dany bohater przekroczy swoje możliwości jednak o wiele więcej doświadczenia daje porażka. Z niej czerpiemy najwięcej wiedzy i doświadczenia bo jeżeli coś zrobiliśmy znaczy, że już to umiemy i nie przynosi to żadnych efektów poza doskonaleniem w małym stopniu.
Dodatkowo samo doświadczenie rzeczy niezwykłych powinno być punktowane, fakt, że ktoś po raz pierwszy przelał krew, po raz pierwszy zobaczył jakieś stworzenie czy też w ogólności doświadczył czegoś po raz pierwszy i/lub odniosło to na niego duży wpływ.

Wychodząc z takich założeń nie ma problem z odnalezieniem momentów, w których powinno się przyznawać punkty doświadczenia.

Dodatkowo dobrze jest żeby gracze wiedzieli jakie działania są punktowane i które zdarzenia przyniosły ich postaciom największe doświadczenie ponieważ myśląc logicznie to one najbardziej rzutują na ich przyszłość.

Z innej strony mechanika w PBF jest niepotrzebna. Nie ma tutaj momentu na wykorzystanie jej w praktyce a jedynie sam moment rzutu i użycia zdolności / umiejętności jest na tyle ekscytujący aby bawić się w matematykę wysokich lotów. Co z tego wynika przyznawanie punktów doświadczenia jest także niepotrzebne.
Może jedynie jakiś ogólny poziom, który będzie dawał graczom poczucie na ile ich postać jest silniejsza od zwykłego chłopa.
 
__________________
"Śmiejecie się ze mnie, ponieważ jestem inny, a ja śmieję się z was, ponieważ wszyscy jesteście tacy sami."
Jonathan Davis

Ostatnio edytowane przez Heos : 20-04-2011 o 09:55.
Heos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem