Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03-05-2011, 16:43   #5
Baczy
 
Baczy's Avatar
 
Reputacja: 1 Baczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumnyBaczy ma z czego być dumny
Chciałem napisać coś o twórczości Jacka, wyszło takie coś, jak poniżej :P Mam nadzieję, że się przyda kiedyś, komuś... Na samym dole kilka informacji o autorze, które każdy może znaleźć w internecie (a które na pewno zna pani bibliotekarka ).


Twórczość Jacka Koseckiego

Opowiadania Jacka wydają się być często rozdziałami nie wydanych książek, w których zawarte są przełomowe dla bohaterów momenty. Czytelnik zostaje rzucony w wir pędzących wydarzeń i o otaczającym go świecie, ludziach oraz obecnej sytuacji dowiaduje się niejako przypadkowo, często po prostu snując domysły na podstawie umiejętnie dawkowanych informacji. Bohaterowie są wiarygodni, przesyceni emocjami, posiadający swoje problemy, radości, idee oraz cele. Ludzie, zarówno jako jednostki jak i społeczeństwo, są najdokładniej opisywanymi elementami w opowiadaniach Koseckiego, to na ich poczynaniach skupia się akcja. Wszystkie dzieła traktują o ludzkiej psychice, o ludzkich pobudkach, ambicjach, emocjach i decyzjach, które mają większe znaczenie, niż się pozornie zdaje. Mówią o okrucieństwie, ale i miłosierdziu. Pod tym względem opowiadania są bardzo zróżnicowane, raz wydaje się, że autor chce pokazać, jak cudowną istotą jest człowiek, innym razem zdaje się przekazywać same negatywy na temat ludzkości. Często jednak, tak jak w swoich książkach, nie decyduje się na skrajności. Opowiadania Koseckiego zajmują od 40 do 70 stron (format „książkowy”, mniej więcej A5).

Powieści Jacka różnią się nieco od jego krótkich form. Przede wszystkim, akcja płynie w znacznie bardziej standardowym tempie, zaczyna się na początku (lub nawet przed) przełomowych wydarzeń, w których zazwyczaj jedną z głównych ról gra bohater, przez co jest z nimi, niejako wbrew własnej woli, związany. Tutaj jego przemiana jest znacznie bardziej płynna; czytelnik może obserwować wszelkie najdrobniejsze akcje, które mogą w późniejszym czasie wpłynąć na decyzje lub zmiany bohatera. Rozwój postaci jest w książkach bardzo dokładnie przemyślany, realny i znaczący, czasem aż trudno uwierzyć, że bohater z pierwszych stron to ta sama osoba, która pojawia się na końcowych kartach utworu. Zmiana ta nie wydaje się być nachalna, w dużej mierze dzięki rozrzuceniu czasu akcji na kilka lat. Tempo rozgrywanych wydarzeń nie jest wysokie, w książkach jest dużo dywagacji i przemyśleń na tematy psychologiczne, socjologiczne oraz (rzadziej) teologiczne i polityczne, równie dużo jest intryg i tajemniczych wydarzeń, dzięki którym powieści mają często klimat kryminału lub horroru, niezależnie w jakim świeci rozgrywa się akcja. Najmniej jest widowiskowych walk, chociaż i one pojawiają się w każdym dziele autora, nie odstając poziomem od reszty tekstu. Ze względu na wykształcenie techniczne autor z niesamowitą lekkością opisuje wszelkiej maści wynalazki przyszłości i teorie naukowe, które w jego książkach nabierają realnych kształtów. Fabuła jest zawiła i pełna zwrotów akcji, ale spójna i logiczna, wątków pobocznych zazwyczaj nie ma zbyt wiele, ciągną się one jednak przez większość powieści, wpływając w pewien sposób na bohatera i wątek główny. Zakończenie nie jest pozbawione niedopowiedzeń, jednak główny wątek zawsze jest rozwiązany. Zawsze też pozostaje kilka pytań bez odpowiedzi, które mogą wprawić czytelnika w zadumę.
Zarówno opowiadania, jak i powieści Koseckiego to głównie twarde s-f w klimatach albo horroru, albo kryminału. Jego książki zajmują od 400 do 700 stron (format „książkowy”, mniej więcej A5).

Powieści:
Zgrzyty serca
Stalowy krzyż
Człowiek, który nie żył
Błąd 404
Upadła księżna
(przyznana Nagroda im. Janusza A. Zajdla w kategorii „Powieść”)
Ostatni sen proroka
Tkacze marzeń
Nieomylny
Słodki zapach rozkładu


Zbiory opowiadań:
Zło z szafy:
  • Kal Madar
  • Szpicel
  • Carpe diem
  • Patriota do wynajęcia
  • Posucha


Sacrum:
  • Krucyfiks
  • Wybór
  • Elando Portos i dżungla
  • Kaftan swobody
  • Sacrum
  • Paradoks panny Smitch
  • ON


Opowiadania:
Protagoniści
O krok za daleko
Cmentarzysko hien
Kalla’tury
Mat
Presja otoczenia
Kazamaty króla Opilatosa
Omnibus
(nominacja do Nagrody Nautilusa w kategorii „Opowiadanie”)
Mędrcy światów wszelakich
Ekosystem
Śmierć i przyjaciele
Karta przetargowa
Grabieżcy pustyni
Pan Cogito jest kłamcą
Wieża Babel
Samotny we śnie


O autorze: (krótko)

Jacek Kosecki (ur. 21.01.1982r. w Jaworznie; zakładając, że akcja sesji rozpoczyna się w 2011r.) absolwent Krakowskiej AGH, kierunek fizyka techniczna. Rozwodnik, obecnie mieszka w Krakowie.

Starczy Wam :P
 
__________________
– ...jestem prawie całkowicie przekonany, że Bóg umarł.
– Nie wiedziałem, że chorował.
Baczy jest offline