Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06-05-2011, 02:12   #7
Rhaina
 
Rhaina's Avatar
 
Reputacja: 1 Rhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumnyRhaina ma z czego być dumny
Wstęp radzę skondensować, i to mocno. Zajmuje jakąś połowę pracy, podczas gdy proporcje wstęp-rozwinięcie-zakończenie powinny się układać z grubsza 1:3:1. Jest w nim nieco opinii własnych - to należałoby przenieść do podsumowania.

Wyliczenia są... problematyczne - mogą mocno zaburzyć płynność wypowiedzi. Zawsze warto choć część podpunktów ubrać w dodatkowe słowa - "ponadto", "można zauważyć również", "co więcej", "mimo to", "z drugiej strony"... Jednak najlepiej moim zdaniem w ogóle nie tworzyć większych wyliczeń. Poproś kogoś, by przeczytał Ci twoje listy cech etosu rycerskiego, i zastanów się, czy zmęczony słuchacz będzie na końcu pamiętał jeszcze początek... Lepiej prowadzić narrację płynnie, przechodzić od jednej kwestii do drugiej, na przykład na zasadzie podobieństw i przeciwieństw. Hierarchiczna organizacja treści sprawdza się doskonale w tekście lub na slajdach, lecz w mowie traci na przejrzystości.

Tak jak napisał Adr - stale pamiętaj o temacie. Nie całkiem go u Ciebie widać. Piszesz o elementach etosu i o różnych kreacjach bohaterów, a ma być o funkcjach tych kreacji. Roland miał być przykładem i wzorcem idealnym - więc mów, co robi (spowiada się, oddaje duszę Bogu, troszczy się o miecz-relikwię, myśli o słodkiej Francji), i jaką naukę o cechach idealnego rycerza to przekazuje (rycerz powinien być pobożny, stawiać na pierwszym miejscu swój kraj etc). Podkreśl, że Roland ze swoim umieraniem został skonstruowany tak, żeby dobitnie i obrazowo pokazać cechy dobrego rycerza. Chociaż, może lepiej to podkreślanie zostawić na podsumowanie. Tristan jest postacią tragiczną, etos jest częścią tej tragedii. Kiedy - konkrety, w jaki sposób - konkrety. Wnioski również niech odnoszą się do tematu. Nie śmiem podpowiadać więcej, żeby nie napisać tej prezentacji za Ciebie.

I na koniec rady z innej beczki. Na pewno ktoś Ci to już mówił, ale koniecznie przeczytaj całość na głos - nie jak lektor, ale tak, jakbyś mówił z głowy - i zmierz czas. Weź pod uwagę, że niektórzy w stresie mówią wolniej i robią przerwy, inni zaś terkoczą jak karabin maszynowy.
Poza tym, ciężko jest wkuć na pamięć określony tekst - jedno słowo ucieknie i leżysz. Ja, ucząc się w zeszłym roku do swojej prezentacji, patrzyłam na tekst podstawowy - Najbardziej znaną wersją motywu zaświatów jest ta z "Boskiej komedii" Dantego - i mówiłam:
Trudno o bardziej znane przedstawienie motywu zaświatów niż "Boska komedia" Dantego.
Przy następnym czytaniu: "Boską komedię" Dantego Alighieri znamy wszyscy - jest to kanon kanonów, jeśli chodzi o przedstawienie zaświatów.
Dante zaprezentował w "Boskiej komedii" wizję zaświatów, która na całe stulecia zawładnęła ludzką wyobraźnią.
I tak dalej. Tekst od początku istniał w kilku wersjach, a na samej maturze wygłosiłam chyba jeszcze coś innego - ale nie zacięłam się ani razu, a przekazałam dokładnie to, co chciałam. Czego i Tobie życzę.
 
__________________
jestem tym, czym jestem: tylko i aż człowiekiem.
nikt nie wybrał za mnie niczego i nawet klątwy rzuciłam na siebie sama.

Ostatnio edytowane przez Rhaina : 06-05-2011 o 02:42.
Rhaina jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem