Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 27-05-2011, 23:33   #3
Aschaar
Banned
 
Reputacja: 0 Aschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znanyAschaar wkrótce będzie znany
Cytat:
światotworzenie w PBF jest konieczne. I to odróżnia PBF od real time RPG.
Zacznę od tego, że tutaj się całkowicie nie zgadzam. Światotworzenie jest zawsze potrzebne w każdym RPG. Oczywiście można je ograniczać - czy to przez załozenia systemu, czy przez sposób prowadzenia, "jakość" graczy, czy w końcu przez szybkośc akcji, ale to światotworzenia zawsze jest. Najbardziej jaskrawy przykład - Wolsung, gdzie gracz rzucając kartę ma prawo do wprowadzenia do rozgrywki własnych elementów...
Jak wspomniał Panicz - bez światotworzenia PC po prostu idą po sznurku zaliczjąc kolejne sceny scenariusza. Przecież żaden Gracz nie zada szeregu pytań (czy w pokoju karczmianym jest łóżko? czy okno się otwiera?, czy potrafię związać linę w węzeł? czy potrafię zejść po linie? czy...) tylko złoży deklarację: "w pokoju przywiązuję linę do łóżka, otwieram okno i znajduję się na dole"! Ponieważ - jeżeli jest pokój w karczmie to ma on swoje "wyposażenie". Jeżeli jest targ to można na nim kupić podstawowe dobra. ETC, etc, etc. To nawet nie jest "common sense" to zwykła logika.

MG powinien się koncentrować tylko na tych opisach, które są istotne z punktu widzenia akcji, czy właściwego przedstawienia sytuacji. Oczywiście dorzucając kilka dodatkowych opisów "bzdurek", aby gracze się nie zorientowali co jest ważne, a co jest tylko zasłoną dymną. Reszta pozostaje już w gestii Graczy. Jeżeli Gracz chce uwiarygodnić działania swojej postaci to będzie światotworzył, ponieważ opis "wspinam się po budynku wykorzystując rynnę i ozdobne gzymsy" wygląda znacznie bardziej prawdopodobnie niż proste "wspinam się po budynku". Podobna sytuacja jest w walce, gdzie opis ciosu unaocznia MG cechy, o których mógł nie pomyśleć (ex. postać jest bardzo gibka) przy deklaracji "to ja go ciah!".

O wyczuciu sporo napisał Panicz. Dorzucę tylko, że przed zawieszeniem posta dobrze jest przy PBF zapytać MG o przewidywaną linię zdarzeń (jak go zaatakuję co się stanie? czy doprowadzić walkę do końca? jeżeli zrobię to i to to co się stanie?). Większość MG daje wtedy jasną odpowiedź, którą trzeba jakoś ubrać w posta, albo zawiesić akcję.
 
Aschaar jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem