Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05-06-2011, 12:51   #4
kymil
 
kymil's Avatar
 
Reputacja: 1 kymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputacjękymil ma wspaniałą reputację
A ja dalej swoje z uporem godnym lepszej sprawy.

Światotworzenie jest bardziej potrzebne w PBF. Pozwala przerzucić ciężar opisywania "bzdurek" - jak to wyżej ujął Aschaar - na graczy w większym zakresie niż w sesji na żywo. To MG z założenia powinien światotworzyć, kreować sceny, reagować, a nie gracze. Gracze mają tylko "przetrawić" co powiedział im MG. W PBFie - to moje zdanie - to uprawnienie przechodzi na graczy w szerszym zakresie.

Ale żeby było jasne nigdzie nie napisałem , że światotworzenie nie występuje w RPG na żywo. Po prostu w mniejszym stopniu. Z przyczyn praktycznych.

Dla porównania wyobraźmy sobie taką scenkę rodzajową: zakup miecza u płatnerza.

Na "żywej" sesji" BG mówi do MG: Chcę kupić miecz.
MG: Dobra, idziesz przez rynek, widzisz napis "Zbrojmistrz"
BG: Wchodzę
MG: Dobra, widzisz sędziwego gnoma z tatuażem w kształcie jeża na lewej ręce. Pyta się "czego?"
BG: No, chcę miecz zakupić:
MG: "Taaa" - odpowiada gnom.

I tak dalej.


W PBF, które z założenia mają nie wymagać od grupy grających ludzi znalezienia wspólnego czasu w jednym momencie można tę sytuację rozwiązać inaczej.
MG na deklarację gracza w Komentarzach do sesji/na gg odpowiada: Ok, jest tu płatnerz- gnom. On ci sprzeda mieczyk za 15 złotych monet. Tylko ma być zabawnie!

I gracz sam pociągnie scenę. A MG skupi się na "szkielecie" sesji, a później z przyjemnością przeczyta o wyczynach gracza w sklepie gnoma.

To m.in. mam na myśli twierdząc, że światotworzenie po stronie graczy tworzy grę w PBFy płynniejszą. Oczywiście jak to wskazaliśmy wyżej w pewnych granicach. Głównych BN-ów gracz jednym pierdnięciem zabić nie powinien
 

Ostatnio edytowane przez kymil : 05-06-2011 o 13:04.
kymil jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem