Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18-07-2011, 18:48   #1
Pinhead
 
Pinhead's Avatar
 
Reputacja: 1 Pinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputacjęPinhead ma wspaniałą reputację
PBF a elementy losowe sesji

Witajcie!
Mam pytanie do ludzi bardziej doświadczonych w pbf-ie niż ja.
Czy istnieje jakiś prosty sposób na wprowadzenie do sesji elementu losowego?
Na sesjach na żywo odgrywa on dużą rolę i może nie raz zmienić bieg wydarzeń w sesji. Na przykład w sytuacji, kiedy rzut kośćmi sprawi, że graczowi uda się coś na co MG nigdy bez kości, by nie pozwolił.
Czy w pbf-ie jesteśmy skazani na storytellingowe snucie opowieści, gdzie wszystko zależy od prowadzącego?
Czy mechanika (jakakolwiek) jest możliwa do wprowadzenia na sesji pbf-u?
Czy walki (w konwencji fantasy, sf, czy jakiejkolwiek innej) mogą być prowadzone w sposób, choć zbliżony do tego co na sesjach na żywo?
Jak grałem na żywo w momencie walki sposób narracji (zarówno MG, jak i graczy) zmieniał się. Z barwnych opisów przechodziliśmy na mechaniczne określenia czynności naszych postaci. Sam jako MG prosiłem tylko czasem graczy, by ładniej opisał daną czynność dając mu szansę na bonusowy modyfikator.
Czy można w pbf-ie prowadzić walki właśnie w taki sposób np. w komentarzach, a później literacki opis starcia wstawić w temacie sesji?
Technicznie jest to na pewno możliwe, tylko czy przyniesie oczekiwany rezultat o którym mówię?
I ostatnia kwestia rzuty kośćmi. Czy istnieje jakiś sposób rzucania, co do którego nikt nie będzie miał wątpliwości, że nie jest oszukiwany (np. kilka razy powtórzony, aż do momentu uzyskania oczekiwanego rezultatu)?

Nie chodzi mi w tym temacie o rozwinięcie dyskusji o przewagach storytellingu nad mechaniką, tylko o proste sposoby, podpowiedzi, rady, spostrzeżenia jakie macie grając w pbf w temacie wykorzystania mechaniki i kości.
Mam pomysł na pewną sesją, ale chciałbym wiedzieć jak i czy można w pbf-ie wprowadzić element losowy.
Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i uwagi.
 
Pinhead jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem