Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16-08-2011, 02:54   #18
Yzurmir
 
Yzurmir's Avatar
 
Reputacja: 1 Yzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie cośYzurmir ma w sobie coś
Anonimie, to zrób system i uczyń go darmowym -- ale przecież nie możesz zmuszać do tego wszystkich. Ja bym oczywiście chętnie udostępnił swoje RPG za friko, ale ja, z drugiej strony, nie mam innego wyboru. Natomiast gdyby mój system stał się popularny -- kto wie, jak by mnie kusiło. Perspektywa robienia tego, co lubię, i zarabiania na tym pieniędzy bez konieczności pracowania w inny sposób? Wiadomo...
A marketing jest zawsze. Na przykład spójrz na przeglądarki internetowe -- wszystkie możesz dostać za darmo, ale każda będzie się chwaliła swoimi feature'ami.

A czego nie rozumiesz w rozróżnieniu między system "oficjalnym" a autorskim? Rozumiem, że w naszym hobby takie pojęcia są nieco bardziej zamglone, bo samą istotą tego, co wszyscy RPG-owcy robią, jest wymyślanie własnych rzeczy. Ale jednak podział jest dość oczywisty -- wszystko to, co jest sprzedawane dla zysków, to "oficjalne" systemy, a te robione dla siebie, swojej grupy bądź innych pasjonatów to autorki. Porównaj to sobie z książkami i fan-fiction, hollywoodzkimi blockbusterami i amatorskimi, niezależnymi produkcjami, muzyką koncertujących i wydających płyty zespołów i artystami grającymi tylko na YouTube albo MySpace itd.

Ale robi się tutaj niezły offtop, może nawet flame. A i sam pierwszy post nie jest niestety najbardziej przydatną rzeczą, jaką można w tej materii znaleźć... Ja sam nie bardzo mam cokolwiek do powiedzenia, ale mogę polecić ciąg niedługich artykułów Richa Burlewa (autora The Order of the Stick), zatytułowanych The New World, w których przedstawia on swój proces myślowy podczas tworzenia nowego świata fantasy (w zasadzie settingu D&D). Myślę, że najbardziej wartościowy jest rozdział o nazwach i imionach.
 

Ostatnio edytowane przez Yzurmir : 16-08-2011 o 03:06.
Yzurmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem