Wątek: Forumowe FAQ
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-11-2011, 21:47   #3
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Reputacja: 1 Sayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputacjęSayane ma wspaniałą reputację
Jak tu się gra?
cz. 1


Jak mam zacząć grę na forum?
Po zapoznaniu się z regulaminem forum oraz regulaminem grania na forum zgłoś się do jednej z rekrutacji prowadzonych w dziale "Rekrutacje do sesji RPG". W każdym z tematów MG napisze czego dokładnie wymaga od gracza i jego postaci (co ma zawierać karta postaci, czy znajomość systemu jest wymagana itp.), oraz jakie są założenia jego sesji. W niektórych działach są czasami prowadzone warsztaty gry na forum, lub wprowadzające w system - możesz się do nich dołączyć po wcześniejszym kontakcie z prowadzącym.

Co to w ogóle są "systemy" - D&D, Warhammer, Świat Mroku... i co znaczą te dziwne skróty i pojęcia?
"System" to - ogólnie mówiąc - opis wymyślonego świata, w którym dzieje się sesja, jego religii, polityki, geografii, oraz dostępnych dla gracza ras, zawodów i przedmiotów.
Tu natomiast jest ramowy Słownik pojęć .

Czemu przy niektórych sesjach pisze "storytelling"?
Są to sesje, gdzie mechanika odgrywa marginalną lub zerową rolę, a wyniki działań bohaterów określane są na podstawie jakości i szczegółowości opisów.

Nigdy nie grałem w RPG, czy ktoś mnie przyjmie?
Jeśli w rekrutacji nie jest zaznaczone, że MG wymaga doświadczonych graczy lub takich z określonym stażem na forum, masz takie same szanse jak inni chętni. Do dzieła!
Możesz porozmawiać z wybranym przez siebie MG i przedstawić mu sytuację; możliwe że pomoże Ci nauczyć się niezbędnych podstaw.
Od czasu do czasu zakładane są też sesje dla poczatkujących, lub warsztaty (w dziale danego systemu).

Jaki system jest najlepszy dla początkującego gracza?
Nie ma reguły. Najlepiej wybierz rekrutację gdzie MG nie wymaga dużej znajomości realiów świata i mechaniki. Szukaj klimatu, który ci odpowiada - łatwiej wczujesz się w bohatera i świat fantasy (takich jak D&D, czy Warhammer) jeśli lubisz Tolkiena lub Sapkowskiego, niż gdy preferujesz Lema - wtedy lepsze będą systemy "przyszłości".

Nie wiem jak zrobić kartę postaci/napisać historię postaci/znaleźć materiały do sesji…
Poproś o pomoc swojego przyszłego MG lub opiekuna działu danego systemu. Pamiętaj jednak - nikt nie napisze karty za Ciebie, może najwyżej podpowiedzieć kilka rozwiązań lub wypunktować błędy.
Jeśli masz czas, przestudiuj choć pierwsze rozdziały podręcznika do wybranego systemu RPG. Przejrzyj też forum pod kątem poradników - są zwykle w odpowiednim dziale.
Szablon karty postaci łatwo znajdziesz w internecie.
Pomocne mogą być te tematy (napisane są pod system D&D, ale mają dość uniwersalny wydźwięk):Czy rozbudowana historia jest zawsze wymagana? Nie wystarczy zarys?
Zależy to od wymagań MG - zapytaj.

Chciałbym zagrać postacią nietypową - pół smokiem-pół kotem, albo wiewiórką z cyberwszczepem. Czy to możliwe?
Postać musi pasować do założeń świata i scenariusza sesji, oraz być w stanie wchodzić w interakcje z innymi bohaterami. Jeśli MG zezwoli… to czemu nie?

Mam wypełnić kartę w wordzie, w PCP, przepisać ją, wysłać pdf…?
Jak w większości przypadków odpowiedź znowu brzmi: zapytaj MG. Powinno być to określone w zasadach danej rekrutacji.

Co zrobić gdy nie odpowiada mi żadna z rekrutacji / chciałbym zagrać w coś nietypowego?
Zgłoś się w tym temacie: "Najchętniej zagrałbym w..." - może znajdzie się więcej osób zainteresowanych Twoją propozycją.

Chciałbym dołączyć do istniejącej już sesji, mogę?
Napisz do MG, możliwe, że poszukuje dodatkowych graczy i zezwoli na wejście nowej postaci w trakcie trwania sesji. Przeglądaj też systematycznie dział rekrutacji; do wielu sesji tworzone są rekrutacje uzupełniające, by wprowadzić nowych bohaterów, lub znaleźć graczy dla już istniejących postaci, które zostały porzucone. W żadnym przypadku nie dołączaj się do gry bez zgody MG.
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 09-11-2011 o 12:32.
Sayane jest offline