Wątek: Forumowe FAQ
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 08-11-2011, 21:00   #6
Sayane
 
Sayane's Avatar
 
Jak tu się gra?
cz. 3Często widzę, że w postach gracz opisuje nie tylko zachowanie swojej postaci ale też innych graczy, NPCów, a wręcz wstawia opisy świata. Tak wolno?

Nie, nie wolno, chyba że MG wyraźnie zezwoli na ograniczone światotworzenie - wtedy tak. Posty powyższego typu są tworzone wspólnie, zwykle za pomocą komunikatorów lub narzędzia Google Docs, które umożliwia wielu osobą pisanie wspólnego posta (w przeciwieństwie do komunikatorów nie wszyscy muszą być obecni w tym samym czasie), tworzenie dialogów i synchronizowanie różnych akcji. Potem całośc redaguje się i wkleja na forum.

Wszyscy mówią o tym Google Docs - jak to działa?
Jest to - mówiąc w skrócie - internetowy word. Ktoś - niekoniecznie Ty - musi założyć w sieci dokument, po czym dać Ci do niego linka. Jeśli doc nie ma ograniczonego dostępu nie musisz się tam nawet logować. Jeśli ma - właściciel musi dodać Twojego maila do listy osób mających wstęp do dokumentu; logujesz się i możesz pisać. Zazwyczaj każdy gracz wybiera sobie określony kolor czcionki, by było widać kto napisał daną kwestię. Gracze nie muszą być obecni w tym samym czasie, toteż zwyczajowo boldem wyróżnia się kwestie nowe, by nie umknęły. Każda osoba widzi wypowiedzi swoje i poprzednika; można tam też odzyskać skasowany przypadkiem tekst. Obecnie doc ma również swój chat (jak na fb), można dodawać do tekstu komentarze boczne (jak w wordzie) i w nich również dyskutować. Używa się go głównie do dialogów i rozgrywania walk.

Jak wygląda walka w forumowych sesjach?
Jak w większości przypadków wszystko zależy od ustaleń pomiędzy MG i graczami. Zwykle prowadzone są w systemie storytellingowym (Mg nakreśla tylko ramę walki i wyniki ciosów, a gracz tworzy opis), mechanicznym-turowym lub mieszanym. Może ona być rozgrywana w postach (niska dynamika walki), na GG (czy innym komunikatorze), w google doc (zwłaszcza gdy w walce bierze udział wielu graczy na raz), na podstawie ustaleń w komentarzach itp.

Chciałbym, żeby moja postać się rozwijała, podnosiła poziom, czy to możliwe?
Jak zawsze - zależy od MG. Część sesji zakłada rozwój postaci, część nie. Niektóre sesje są przewidziane jako kampanie, gdzie w różnych przygodach postać nabywa doświadczenie, powiększa stan posiadania i starzeje się.

Czy mogę grać tą samą postacią w różnych sesjach na raz?
Owszem, choć to ryzykowny zabieg. Postać zwykle rozwija się i zmienia w trakcie sesji, może więc okazać się w pewnym momencie, że "ta sama postać", to nagle dwie różne postacie. Problem tworzy się również, gdy "młodsza wersja" zginie w jednej sesji podczas gdy "starsza" nadal gra w innej; podnoszenie poziomu postaci oraz kompilowanie ekwipunku.

Co dzieje się z postacią po zakończeniu sesji (jeśli przeżyje)?
Co chcesz. Możesz użyć jej w kolejnej sesji tego samego MG, jeśli jest to kampania, lub w innej sesji jeśli kolejny MG na to zezwoli. Albo odesłać ją w mrok niepamięci
 

Ostatnio edytowane przez Sayane : 06-08-2013 o 13:22.
Sayane jest offline