Wątek: Honor I Krew
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29-11-2011, 21:49   #1
Komtur
 
Komtur's Avatar
 
Reputacja: 1 Komtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputacjęKomtur ma wspaniałą reputację
Dorwałem dzisiaj gierkę "Honor i Krew" Johna Wicka i choć jeszcze całej nie przeczytałem to już jestem pod sporym wrażeniem. Gra jest osadzona w feudalnej Japonii, ale nawet sam autor odradza traktowania jej jak podręcznika historii czy kultury tegoż kraju. Co mnie się rzuciło od razu w oczy i co według mnie jest bardzo fajne to to, że mechanika niejako zmusza graczy do współtworzenia fabuły. Każdy udany rzut jest oddaniem władzy MG w ręce gracza (co prawda nie na długo ale jednak). Gra jest tak wysoce narracyjna, że stary WoD (nowego nie znam) wygląda przy nim jak D&D, jest to spowodowane tym, że świato-tworzenie jest integralną częścią mechaniki.



"By pokonać tysiąc mil trzeba wykonać pierwszy krok."

Wiele gier rpg zaczyna się od tworzenia postaci w "Honor i Krew" zaczynamy od wyboru klanu, a w pierwszej kolejności Daimyo, czyli pana feudalnego u którego będą służyć samuraje graczy. Nie chodzi tu o wymyślanie cech fizycznych i fabularnej historii, ale o charakter tejże postaci. Dla uproszczenia charakter Daimyo podzielono na kilka kategorii np. mądry, okrutny, ryzykant itp. Określenie jaki właściwie jest ten nasz pan, będzie wpływać zarówno na zachowanie i akcje jego samurajów (czyli BG), a także na to jak ci sami samurajowie są postrzegani przez inne klany. Przykładowo okrutny Daimyo daje swym ludziom bonus do akcji związanych z zastraszaniem, ale inni postrzegają ich jako "zimnokrwistych bydlaków", dlatego trudniej jest im wzbudzić u kogoś takie uczucia jak współczucie, czy litość.

Kolejny krok to wybór cnoty (cechy), która szczególnie kultywowana będzie w waszym klanie. Mechanicznie daje to dodatkowy punkt do wartości tejże cnoty dla każdego samuraja w klanie. Cnót jest sześć i są to: piękno, odwaga, spryt, waleczność, siła, mądrość.

Następny krok to ustalenie posiadłości w prowincji zajmowanej przez wasz klan. Każdy z graczy wybiera jedną posiadłość, która będzie wpływać na działania bohaterów, ekwipunek lub po prostu na ilość pieniędzy dostępnych dla klanu. I znowu przykład: gorzelnia wpływa dodatnio na odwagę samurajów w prowincji ("sake to płynna odwaga" ).

Dalszy krok to ustalenie aspektów klanu. Aspekty to coś w rodzaju umiejętności, które wpływają dodatnio na pewnego typu działania, które mogą podejmować samuraje danego klanu. Oczywiście nie ma róży bez kolców i każdy aspekt posiada "przymus", który wymusza na bohaterach określone zachowanie w pewnych sytuacjach.

Krok chyba już piąty to ustalenie z czego słynie prowincja graczy. Czy jest to najlepsza herbata, czy może najlepsza porcelana to już decydują gracze. I choć ten krok nie ma zbytniego mechanicznego znaczenia to dodaje smaczku fabularnego.

Szósty krok to ustalenie nazwy i monu waszego klanu. Nazwa powinna coś znaczyć, gdyż podczas gry dostaniemy dodatkową kość, jeżeli nazwa klanu będzie pasować do podjętej akcji.

Ostatni krok w tworzeniu klanu nazwany jest "prawdy". Każdy z graczy mówi jedną rzecz (o swej prowincji), która stanowi rzeczywisty element w świecie gry. Przykład: pobliski klasztor zamieszkują mnisi, którzy nieprzychylnie nastawieni są do polityki waszego Daimyo, albo raz w roku nad pobliskim jeziorem unosi się duch kobiety, która została zamordowana, a sprawcy nigdy nie odnaleziono.

W kolejnym odcinku wspomnę o tworzeniu postaci. Pozdrawiam i zachęcam do pytań i komentarzy.
 
__________________
"Kto się wcześniej z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera" - Mag Rincewind
W orginale -"Early to rise, early to bed, makes a man healthy, wealthy and dead."

Torchbearer dla opornych. Ostatnia edycja 29.05.2017.

Ostatnio edytowane przez Kerm : 02-12-2011 o 10:52. Powód: Post pod postem
Komtur jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem