Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28-03-2012, 15:50   #7
Col Frost
Kapitan Sci-Fi
 
Col Frost's Avatar
 
Reputacja: 1 Col Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputacjęCol Frost ma wspaniałą reputację
To był absolutny strzał, na który naprowadziła mnie część pytania o tym, że było "przykre dla głównego zainteresowanego" i o najważniejszych postaciach epoki. Prawdę mówiąc nie miałem większych nadziei, że odpowiedziałem poprawnie Ale przejdźmy do rzeczy:

Podczas II wojny światowej, gdy Niemcy zaczęli już stale się wycofywać, ktoś wpadł na "genialny" pomysł miast-twierdz. Najsłynniejszą z nich jest chyba w naszej historiografii Festung Breslau. Ale nie o Wrocław tu chodzi. Nad Odrą znalazło się jeszcze kilka twierdz, w których przez krótszy lub dłuższy czas trwała rozpaczliwa niemiecka obrona. Twierdza, o którą nam chodzi miała sporo wspólnego z Wrocławiem (np. zaopatrzała ją ta sama jednostka lotnicza). Nie była jednak zbyt ważnym celem ze strategicznego punktu widzenia. Skapitulowała 1 kwietnia (data podpisania aktu kapitulacyjnego). O jaką twierdzę (dziś 70-80 tysięczne miasto) chodzi?
 
Col Frost jest offline